Po raz ostatni Wiktory przyznano w marcu 2015 roku (za 2014 rok), czyli jeszcze przed tzw. dobrą zmianą w mediach publicznych.
Impreza firmowana przez Kurskiego?
Gali nie było w 2016 roku ze względu na duże zawirowania w telewizji publicznej, jak tłumaczył wówczas „Presserwisowi” Józef Węgrzyn, pomysłodawca Wiktorów.
– Mieliśmy dużo zapytań, kiedy wrócą Wiktory. Decyzja zapadła w zeszłym roku – przekonuje Katarzyna Ocioszyńska, prezeska Media Corporation. Na Facebooku firma powrót Wiktorów ogłosiła 8 lutego 2022 roku. Już po informacji, że Wydawnictwo Bauer przesuwa galę Telekamer na maj.
28 lutego doszło do spotkania wąskiej, tegorocznej kapitału Wiktorów. W obradach uczestniczyli: Waldemar Dąbrowski, Paweł Golec, Krzysztof Ibisz, Dorota Idzi, Wojciech Iwański, Ilona Łepkowska, ks. Arkadiusz Nowak, Krzysztof Mroziewicz, Dariusz Szpakowski oraz pomysłodawca i właściciel konkursu Józef Węgrzyn.
Zapytaliśmy kilkoro z nominowanych, co sądzą o powrocie Wiktorów.
Katarzyna Janowska, nominowana za program „Rezerwacja” w Onecie, od nas dowiedziała się, że galę pokaże TVP 1, bo w zaproszeniu, które dostała, nie było informacji o tym fakcie. Katarzyna Janowska jeszcze nie podjęła decyzji, czy z zaproszenia skorzysta. – Chcę najpierw sprawdzić, na ile impreza będzie firmowana przez Jacka Kurskiego, a na ile będzie miała ambicje być prawdziwym, branżowym wydarzeniem – mówi Janowska.
„Jeśli w TVP, to nie dostanę”
– Nie miałem pojęcia o nominacji. Jeśli to impreza w TVP, to nagrody na pewno nie dostanę – komentuje Robert Makłowicz, który od nas dowiedział się o nominacji do nagrody za kanał na YouTube. – Na razie się nie wybieram – dodaje.
Piotr Kraśko z TVN słyszał, że otrzymał nominację (w kategorii Dziennikarz roku). – Muszę się dowiedzieć więcej. Na razie w ogóle nie myślałem o tym, niezależnie od tego, gdzie by to było – mówi Kraśko.
Robert Górski z Kabaretu Moralnego Niepokoju informuje, że na galę się nie wybiera. – I pierwsze słyszę, że jestem nominowany – przyznaje. Otrzymał nominację w kategorii Artysta sceny.
Chcący zachować anonimowość menedżer z branży medialnej stwierdza: – Wiktory z roku na rok radziły sobie coraz gorzej. Jeśli wracają po latach od razu z koncertem Stinga, to znaczy, że TVP dosypała tam ze swego budżetu sporo pieniędzy. Trudno uwierzyć, że poprzestanie tylko na tym.
„Na obradach nie było Jacka Kurskiego”
Wiktory zostaną przyznane w 13 kategoriach, w tym Dziennikarz roku, Twórca roku, Osobowość roku, Serial roku, Program telewizyjny roku i Projekt internetowy roku.
W kategorii Dziennikarz roku nominowani są: Przemysław Babiarz (TVP), Elżbieta Jaworowicz (TVP), Piotr Kraśko (TVN), Andrzej Poczobut, Bogdan Rymanowski (Polsat). O Wiktora w kategorii Serial roku rywalizować będą: „Chyłka” (TVN, Player), „Klangor” (Canal+), „Osiecka” (TVP 1), „Skazana” (TVN, Player) i „Stulecie Winnych” (TVP 1). Do kategorii Program telewizyjny roku nominowano: „Czarno na białym” (TVN 24), „Down the road” (TTV), „Rolnik szuka żony” (TVP 1), „The Voice Senior” (TVP 2) i „Twoja twarz brzmi znajomo” (Polsat), a Projekt internetowy roku – kanał Roberta Makłowicza, „Nauka. To lubię”, „Raport o stanie świata” Dariusza Rosiaka, „Rezerwacja” Katarzyny Janowskiej (Onet) i Sexed.pl.
Członkini tegorocznej akademii Ilona Łepkowska stwierdza: – Zasady zgłaszania były takie same jak w poprzednich latach, regulamin się nie zmienił, a na obradach nie było prezesa Jacka Kurskiego.
I dodaje, że za organizację odpowiada firma Media Corporation. – Dla niektórych nominowanych może być pewien dyskomfort, żeby zjawić się na uroczystości ze względu na ich poglądy, wypowiadanie się na temat Jacka Kurskiego i TVP. W nominacjach mamy jednak przedstawicieli głównych telewizji. Rozumiejąc animozje i fakt, że można mieć różną ocenę obecnego kształtu działania telewizji publicznej, uważam, że jest to jednak święto ludzi telewizji.
Galę 31 marca o 20.10 transmitować będzie TVP 1. Poprowadzą ją prezenterka TVP Agata Konarska i aktor Marek Bukowski. Gościem specjalnym będzie Sting.
W ub.r. TVP nie mogła pogodzić się z wynikami plebiscytu Telekamery „Tele Tygodnia”. Określiła go „kpiną z widzów i karykaturą rynku”, a galę uważała za „ustawkę”. Organizator zarzutami był zdziwiony i przypominał, że TVP we wszystkich edycjach otrzymała ponad 140 statuetek.