Autorem zdjęcia jest Jewhen Małoletka, ukraiński fotoreporter z Kijowa. „Nalot na centrum Mariupola uderzył w szpital położniczy oraz masowe groby ze zwłokami, większość z tych ludzi zmarła w wyniku ostrzału” – napisał Małoletka na swoim profilu na Instagramie.
Jak poinformowała rada miejska w Mariupolu, zniszczenia są ogromne. Widać to na zdjęciach ukraińskiego fotoreportera. Zbombardowanie szpitala dziecięcego skomentował także prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, zamieszczając przy tym nagranie z placówki.
„Mariupol. Bezpośredni atak wojsk rosyjskich na szpital położniczy. Ludzie, w tym dzieci, znajdują się pod gruzami. Okrucieństwo! Jak długo świat będzie ignorował ten terror? Zamknijcie niebo! Zatrzymajcie zabójstwa! Macie moc, ale zdaje się, że tracicie człowieczeństwo” – napisał Zełenski.
Zdjęcie Jewhena Małoletki, dokumentujące zbrodnie wojsk rosyjskich w Mariupolu, pojawiło się na jedynkach wielu brytyjskich gazet. Zamieściły je zarówno tabloidy, jak i tytuły bardziej prestiżowe. Pojawiło się ono w dziennikach „The Guardian”, „Financial Times” i „The Times” oraz w brukowcach „Daily Mirror” i „Daily Mail”.
W tym ostatnim na okładce widnieje słowo „ZDEPRAWOWANY”.
„The Guardian” pisze o „okrucieństwie”, podobnie jak „Financial Times”; obie gazety cytują tutaj słowa Zełenskiego.
„The Times” opisuje działania Rosjan jednoznacznie: „Celowanie w mamy i dzieci”.
Jewhen Małoletka, autor zdjęcia, rozpoczął swoją karierę w 2009 roku jako fotograf lokalnych agencji informacyjnych UNIAN i PHL. Spędził miesiąc, pracując nad projektem fotograficznym Dom Nadziei o dziecięcym centrum onkologicznym w stolicy Kijowa.
Maloletka był głęboko zaangażowany w relacje z ukraińskiej rewolucji zanim jeszcze zaczął fotografować konflikty na Krymie i wschodniej Ukrainie dla międzynarodowych mediów. Jego prace były publikowane m.in. w tygodniku „TIME”, „The New York Times”, „The Washington Post”, „Der Spiegel”, „Newsweeku”, „The Independent”, „El Pais”, „The Guardian” i „The Telegraph”.
Większość czasu spędzał we wschodniej Ukrainie, pracując dla The Associated Press i dostarczając, poza fotografiami, także materiały wideo. Te ostatnie były emitowane m.in. w BBC, Euronews, NBC i innych międzynarodowych stacjach telewizyjnych.
Jak pisze o nim dziennikarka Karolina Baca-Pogorzelska: „To wspaniały fotoreporter, z którym mieliśmy okazję pracować w czerwcu w Ukrainie z Julią Alekseevą przy filmie dokumentalnym Outriders”.