Scenariusz pierwszy to koncesja zagraniczna.
Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych, a w przeszłości przewodniczący KRRiT, widzi w koncesji zagranicznej jedno z awaryjnych rozwiązań. TVN Grupa Discovery chciała je wykorzystać już przy sprawie TVN 24. – Żeby nie przerywać ciągłości nadawania, mogliby wystąpić o satelitarną koncesję, ale u zagranicznego regulatora. W Polsce raczej nie miałoby sensu wnioskować o taką koncesję – byliby i tak na przegranej pozycji – komentuje Braun.
Krzysztof Luft, członek Rady Programowej TVP, a w przeszłości członek KRRiT, zgadza się z tym, że zagraniczna koncesja gwarantuje bezproblemową obecność na polskich platformach satelitarnych i w sieciach kablowych. – Stacja traci jednak wtedy sporą część widowni, która odbiera telewizję tylko naziemnie – zauważa.
Według Nielsen Media na początku stycznia odsetek gospodarstw z telewizją kablowo-satelitarną wyniósł 69,2 proc. Tylko z telewizji naziemnej korzystało 30,9 proc. gospodarstw z dostępem do TV.
Scenariusz drugi to nadawanie w ramach innego kanału.
W przypadku braku przedłużenia naziemnej koncesji TVN Siedem mógłby też przez kilka godzin dziennie nadawać w ramach innego naziemnego kanału TVN Grupa Discovery. Według Juliusza Brauna jest to realne rozwiązanie, ale ze względu na zapisy koncesyjne tylko w ograniczonym czasie antenowym.
– Mogą wprowadzić blok programowy, bo koncesja zawsze zostawia jakiś margines swobody – mówi Juliusz Braun. – To rzeczywiście możliwe rozwiązanie, stosowane już przy paśmie TVN 24 w TTV – wtóruje mu Krzysztof Luft.
Teoretycznie rozważać można scenariusz trzeci: nadawanie bez koncesji.
Eksperci są jednak zgodni co do tego, że bez przedłużenia koncesji TVN Siedem i nadawca natychmiast wpadliby w kłopoty. – Przy nadawaniu bez koncesji problem może mieć operator – zauważa Braun. Krzysztof Luft ocenia: – Bez koncesji Emitel, czyli operator multipleksu, nie ma podstawy, aby rozprowadzać taki program.
Naziemna koncesja TVN Siedem wygaśnie 25 lutego 2022 roku. Wniosek o jej przedłużenie TVN złożył już 23 grudnia 2020 roku. Krajowa Rada nie podjęła do tej pory decyzji, bo ma wątpliwości co do struktury właścicielskiej TVN, nadawcy kanału.
Głosowania w sprawie koncesji nie było też na posiedzeniu 27 stycznia. Jak informuje Teresa Brykczyńska, rzeczniczka KRRiT, kolejne posiedzenie zaplanowano na wtorek.
Zdaniem TVN Grupa Discovery bezczynność KRRiT w sprawie koncesji stacji działa na szkodę rynku medialnego i „może doprowadzić do zamknięcia stacji TVN Siedem w formule, która gwarantuje bezpłatny dostęp dla widzów na terenie całego kraju”.
Nie ma absolutnie żadnych podstaw do kwestionowania przez KRRiT prawa TVN Discovery do nadawania w Polsce. Tak długie odwlekanie decyzji o odnowieniu koncesji wpływa destabilizująco na cały rynek medialny w Polsce – napisano w oświadczeniu.
Inwestycje w TVN Siedem
W 2019 roku Grupa TVN Discovery rozpoczęła znaczące inwestycje w TVN Siedem poprzez emisję nowych codziennych seriali, powrót reality show „Big Brother” oraz produkcję nowych formatów, m.in. „Hotelu Paradise” i drugiego sezonu „Brzyduli”.
W 2021 roku osiem z TOP10 najpopularniejszych programów TVN Siedem stanowiły produkcje polskie. Programy wyprodukowane w Polsce wypełniają ok. 70 proc. całego czasu antenowego TVN Siedem.
Według Nielsen Media TVN Siedem w zeszłym roku miał 3,58 proc. udziału w widowni telewizyjnej w grupie ogólnej i 4,61 proc. udziału wśród widzów między 16. a 49. rokiem życia.