Na początku listopada Outriders założyło zbiórkę w zerwisie Zrzutka.pl. W piątek zbiórka osiągnęła cel 50 tys. zł. Pieniądze mają być przeznaczone na realizowanie nowych projektów dziennikarskich.
W środę Jakub Górnicki poinformował, że zakończyli tworzyć materiały do trzech projektów o dziedzictwie polskiego górnictwa. Zapowiedział, że premiera pierwszego z nich będzie miała miejsce za tydzień.
Apel o pomoc
– Znaleźliśmy się w dość paradoksalnej sytuacji – mówił nam Jakub Górnicki, szef Outriders. – Z jednej strony ten rok pokazał wybitnie, jak ważne jest dziennikarstwo międzynarodowe. Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, sprawa kopalni w Turowie, Unia Europejska, zmieniające się zaangażowanie USA w Europie, transformacja energetyczna. To tematy globalne, jednak bardzo ważne w lokalnej, polskiej polityce. Z drugiej strony – by o nich opowiadać, potrzeba znacznie większych środków finansowych, a koszty dodatkowo wzrosły przez pandemię.
Górnicki tłumaczył, że znacząco podniosły koszty produkcji konieczne testy PCR, kwarantanny, ubezpieczenia czy droższy transport. – Dlatego zdecydowaliśmy się na zbiórkę, by móc ukończyć rozpoczęte projekty i dalej tłumaczyć zjawiska globalne – dodał szef Outriders.
Zespół Outriders zwracał uwagę, że niemal każdy porządny projekt dziennikarski wiąże się z dużymi kosztami. „Brak finansowania to ogromne zagrożenie dla naszych przyszłych działań. Dziś przyszłość Outriders jest poważnie zagrożona – właśnie z powodów finansowych” – przyznają na zrzutce.pl dziennikarze serwisu.
Projekt #VisaToNowhere
Outriders to serwis poświęcony sprawom międzynarodowym, ale skupiony na zagadnieniach społecznych – mniej politycznych. Działa jako spółka not for profit. Powstał z inicjatywy Anny i Jakuba Górnickich. Zespół Outriders otrzymał w 2017 roku Grand Press Digital za innowacyjne podejście w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej.
Najnowszym projektem Outriders jest #VisaToNowhere – reportaż o szlaku migrantów przez Białoruś. Dziennikarze określili sobie ambitny cel: rozlokowani w siedmiu krajach, m.in. Libanie, Niemczech czy Litwie, postanowili rozmawiać z tymi, którzy przeszli drogę do Europy lub mają taki zamiar. Relacje publikowali w mediach społecznościowych i na portalu Gazeta.pl, który jest partnerem projektu. Finalny reportaż #WizaDonikąd będzie dostępny w trzech wersjach językowych – polskiej, angielskiej i arabskiej.
Głośnym projektem zespołu jest też film dokumentalny o górnictwie autorstwa Karoliny Bacy-Pogorzelskiej. Pierwotnie jego premiera miała się odbyć jesienią, ale przesunięto ją na wiosnę. – Zyskamy więcej czasu i to pozwoli nam przygotować film jeszcze lepiej – mówiła nam Baca-Pogorzelska. – Musieliśmy zmienić plany głównie przez sytuację covidową. Podróże wymagały od nas wydłużenia obecności na miejscu, kwarantann, częstych testów na COVID.