Dwa związki zawodowe działające w Radiu Łódź kończą przygotowywania do referendum strajkowego w rozgłośni – ustalił portal Wirtualnemedia.pl. We wtorek poseł PO Krzysztof Piątkowski poinformował, że w najbliższych dniach złoży w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez trójkę członków Rady Mediów Narodowych. Powód: niezgodne z prawem powołanie prezesa rozgłośni.
Narasta konflikt w Radiu Łódź. Łódzka prokuratura wyjaśnia już od kilku dni, czy i kto ingerował w służbowy komputer Małgorzaty Warzechy, dziennikarki rozgłośni i członkini związków. Jej zdaniem odpowiedzialność za to spada na prezesa Arkadiusza Paluszkiewicza, który miał potajemnie wprowadzić do rozgłośni zewnętrzną firmę i umożliwić jej ingerencję w sprzęt.
Załoga rozgłośni jest w sporze zbiorowym z zarządem, Warzecha prowadzi rozmowy z zarządem z ramienia związków i podejrzewa próbę podrzucenia kompromitujących materiałów. Prezes zapytał związkowców o możliwość zwolnienia jej z pracy, ale otrzymał odpowiedź negatywną.
Związkowcy w Radiu Łódź szykują się do strajku
Spór zbiorowy załogi z zarządem, który utkwił w martwym punkcie, wkrótce ma ruszyć: jak ustaliliśmy NSZZ „Solidarność” i „Solidarność ‘80” sporządziły już z pomocą prezesa Arkadiusza Paluszkiewicza listę osób, które mogą wziąć udział w planowanym referendum strajkowym.
– Nie obyło się bez problemów, gdyż prezes nie chciał nam przekazać nazwisk, powołując się na RODO. Jednak już mamy tę listę i wkrótce przeprowadzimy wśród załogi referendum, po którym będzie jasne, czy spór zbiorowy wejdzie w fazę strajku, czy też nie – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Andrzej Szymański, przewodniczący NSZZ „Solidarność” przy łódzkiej rozgłośni.
Poseł PO pisze do prokuratury
We wtorek poseł Platformy Obywatelskiej, Krzysztof Piątkowski, zwołał konferencję prasową, w trakcie której informował o krokach podjętych celem odwołania prezesa Arkadiusza Paluszkiewicza ze stanowiska. – Po pierwsze przygotowałem i w czwartek złożę zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 231 par. 1 kk. (tzw. „przestępstwo urzędnicze”) przez trójkę członków Rady Mediów Narodowych – przekazał mediom parlamentarzysta. Chodzi o przewodniczącego Krzysztofa Czabańskiego, o Elżbietę Kruk i Joannę Lichocką.
Piątkowski zarzuca im, że przy powołaniu nowego prezesa łódzkiej rozgłośni działali w sprzeczności z przepisami art. 27 ust. 4 ustawy o radiofonii i telewizji, nakładającymi na Radę wymóg „powołania kierownictwa spółek publicznej radiofonii i telewizji spośród osób z kompetencjami w dziedzinie radiofonii i telewizji”. – Przypomnę, że 29 kwietnia 2021 roku Rada Mediów Narodowych na wniosek Joanny Lichockiej podjęła decyzję o odwołaniu dotychczasowego prezesa spółki i jeszcze tego samego dnia na jego miejsce wysunęła kandydaturę Arkadiusza Paluszkiewicza, byłego dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, który został wybrany na to stanowisko głosami członków Rady związanymi z PiS – podkreśla poseł Krzysztof Piątkowski.
Arkadiusz Paluszkiewicz szefuje rozgłośni od maja br., w przeszłości był m.in. dyrektorem Izby Skarbowej w Łodzi, natomiast nie legitymował się doświadczeniem w pracy w mediach. Sam przyznawał, że nie ma kompetencji w dziedzinie radiofonii i telewizji, a jako swoje umiejętności w powyższym zakresie wskazał jedynie „prowadzenie konferencji z udziałem przedstawicieli mediów oraz wystąpienia medialne na spotkaniach”.
Biuro parlamentarzysty przygotowuje też pozew cywilny (w oparciu o art. 189 Kodeksu Postępowania Cywilnego), by ustalić sądownie, czy prezes Paluszkiewicz został powołany zgodnie z prawem na zajmowane stanowisko i czy może je pełnić. – Interes prawny mają w tym pracownicy radia, niektórzy członkowie jego rady programowej oraz przedstawiciele związków zawodowych. I taki pozew we współpracy z moim biurem zostanie przez nich złożony – zapowiedział poseł.
RMN o Radiu Łódź: będzie ekspertyza
Sprawa ewentualnego odwołania prezesa Paluszkiewicza ze stanowiska stanęła podczas wtorkowego posiedzenia Rady Mediów Narodowych, podniesiona przez Juliusza Brauna. Braun – jak się dowiadujemy – argumentował identycznie, jak poseł Piątkowski: prezes miałby być powołany na stanowisko niezgodnie z przepisami art. 27 ust. 4 ustawy o radiofonii i telewizji, to jest bez spełnienia wymogu posiadania przez kandydata kompetencji w zakresie radiofonii i telewizji. – Brak tych kompetencji i styl zarządzania pana prezesa są z kolei jedną z przyczyn narastającego konfliktu w rozgłośni – przekonywał Juliusz Braun.
Weto postawiła posłanka Joanna Lichocka, mówiąc, że „są to działania opozycji, mające na celu zdestabilizowanie sytuacji w Radiu Łódź”. W ocenie Lichockiej rozgłośna jest w dobrej kondycji i nie daje powodów, by się zajmować sprawą odwoływania prezesa.
Ostatecznie jednak przewodniczący Krzysztof Czabański zdecydował, że wystąpi o przygotowanie ekspertyzy prawnej w celu ustalenia, czy poprzez powołanie p. Arkadiusza Paluszkiewicza doszło do pogwałcenia ww. art. 27 ust. 4 ustawy o radiofonii i telewizji. W zależności od wyników tej ekspertyzy, Rada podejmie dalsze działania w sprawie rozgłośni – dowiaduje się portal Wirtualnemedia.pl.
Trwa spór zbiorowy z zarządem
W połowie października br. członkowie dwóch przyzakładowych związków zawodowych z Radia Łódź weszli w spór zbiorowy z zarządem rozgłośni. Żądają m.in. powstrzymania zapowiadanych zwolnień i przestrzegania regulaminu wynagrodzeń. Grożą strajkiem, ale na to prezes radia zapowiada, że wystąpi o sądowny zakaz strajku, a protestujący nie dostaną wynagrodzeń i zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Póki co jednak negocjacje zostały zamrożone.
W pisemnej odpowiedzi prezes Arkadiusz Paluszkiewicz odrzucił wszystkie żądania pracowników, wskazując, że nie mieszczą się one w zakresie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (dotyczą indywidualnych spraw pracowników). Podkreślił także, że każdemu z pracowników, który ma uwagi do polityki płacowej lub uważa, że dotyka go dyskryminacja, przysługuje prawo wystąpienia do sądu pracy. Małgorzata Warzecha negocjuje z zarządem w imieniu związkowców.
Zmiany w Radiu Łódź
Z początkiem października ze stanowiskiem konsultanta programowego i szkoleniowca załogi w Radiu Łódź pożegnał się – po wygaśnięciu miesięcznej umowy – konsultant programowy, Piotr Sikora. Odszedł też Krzysztof Zimoch. Z kolei pod koniec września szefostwo Radia Łódź odwołało szefa i wicekierownika redakcji informacji, internetu i projektów audiowizualnych – ustalił portal Wirtualnemedia.pl. Ze stanowisk odeszli Tomasz Lasota i Adam Owczarek. Od 20 września redakcją kieruje Artur Wolski.
W sierpniu nową redaktor naczelną stacji została Lidia Lasota, która związana była przez wiele lat z redakcją programów katolickich TVP.