W tym gronie znaleźli się: dyrektorka TVP Kultura Kalina Cyz, Miłosz Kłeczek z TVP Info i prowadząca „Sprawę dla reportera” Elżbieta Jaworowicz. Wyboru dokonała kapituła, w której znaleźli się m.in. prezes TVP Jacek Kurski, szef rady nadzorczej TVP Maciej Łopiński i dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski. TVP jest fundatorem kategorii Obraz.
Kontrowersyjna jest zwłaszcza nominacja dla Miłosza Kłeczka. Dziennikarz TVP Info znany jest z konfrontacyjnego sposobu prowadzenia programów i dalekiej od bezstronności metodzie pracy na konferencjach prasowych. Zaledwie we wrześniu Rada Etyki Mediów stwierdziła, że w programie „O tym się mówi” zadawał senatorowi Kazimierzowi Kleinie nieobiektywne pytania oraz nie pozwalał mu dojść do głosu. REM konkludowała, że naruszono zasady obiektywizmu i uczciwości. Kłeczek starł się też z Rafałem Trzaskowskim i Donaldem Tuskiem. O poziomie jego dziennikarstwa świadczą powszechnie już znane pytania, jakie zadawał Tuskowi przy Wiejskiej przy okazji sprawy Sławomira Nowaka. Rozeźlony rzucił w kierunku polityka: „Bardzo słabe uwagi na niskim poziomie, myślałem, że pan wyższy poziom reprezentuje, panie przewodniczący”.
W kategorii Muzyka (fundatorem jest Polskie Radio) nominowani zostali: Agnieszka Budzińska-Bennet, Leszek Możdżer i Józef Skrzek.
PAP, która funduje nagrodę w kategorii Słowo, wybierze laureata spośród: Antoniego Libery, Andrzeja Mularczyka i Joanny Siedleckiej. Z kolei Audytorium 17, czyli regionalne rozgłośnie publiczne, w kategorii Idea nominowały: Jarosława Jakubowskiego, Piotra Semkę i Marię Woś. Audytorium 17 swoją nagrodę przyzna po raz pierwszy.
Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają statuetkę i 100 tys. zł. Dodatkowo podczas gali, która odbędzie się 29 listopada w siedzibie TVP, wszyscy nadawcy mogą wręczyć swoją Nagrodę Specjalną dla twórcy lub dziennikarza wybitnie zasłużonego w tworzenie lub promowanie kultury narodowej. W zeszłym roku otrzymał ją dyrektor TAI Jarosław Olechowski.