Nagrody honorowe Krajowego Klubu Reportażu przyznawane są od 2003 roku. Dotychczas otrzymali ją między innymi: Oriana Fallaci, Ryszard Kapuściński (nagrody przyznano pośmiertnie), Magazyn Reporterów TVN „UWAGA”, Ewa Ewart, a także Wojciech Bojanowski z TVN za reportaż „Śmierć w komisariacie”.
W sobotę nagrodą za „rzetelną działalność dziennikarską” została uhonorowana redakcja programu „Czarno na białym”. – Bardzo dziękuję kapitule za to wyróżnienie. Ale bardzo dziękuję też mojemu zespołowi: reporterom, którzy są na pierwszej linii, asystentom reporterów, którzy ich wspierają, wydawcom, operatorom, montażystom, grafikom, producentom. To jest wasza nagroda – powiedziała szefowa redakcji Patrycja Redo.
Stowarzyszenie Krajowy Klub Reportażu istnieje w Polsce od 1996 roku. Jest organizacją zawodowo-twórczą zrzeszającą reportażystów.
„Czarno na białym” w TVN24
Program „Czarno na białym” wystartował 3 stycznia 2011 roku o godzinie 20.20. Był to wówczas zupełnie nowy format nie tylko w historii TVN24, ale i polskiej telewizji w ogóle. Pomysłodawcą i pierwszym szefem „Czarno na białym” był Tomasz Sekielski. Pierwsze tematy dotyczyły służby zdrowia. Wkrótce pojawiły się też materiały interwencyjne i polityczne. Kolejnym szefem programu był Jerzy Durlik.
Obecnie redaktorką naczelną programu, a jednocześnie jego prowadzącą jest Patrycja Redo-Łabędziewska. Program można oglądać od poniedziałku do piątku o godzinie 20.30 na antenie TVN24. Materiały są dostępne także w TVN24 GO, gdzie większość z nich ma swoje premiery.
Dekada „Czarno na białym”. Oglądaj reportaże w TVN24 GO
Redakcja „Czarno na białym” to wielokrotnie nagradzany zespół dziennikarzy. W tym roku trzy reportaże programu zostały nominowane do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. W poprzednich latach dziennikarze redakcji byli nominowani i zdobywali między innymi nagrody Grand Press, Television & Corporate Media Awards na World Media Festivals, Błękitne Skrzydła, a także byli laureatami Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej.
Przypominamy najważniejsze reportaże przygotowane przez dziennikarzy „Czarno na białym” w ostatnim czasie:
Bez wyboru – Daria Górka
Niewidzialne. „Chcieli ze mnie zrobić żywy inkubator” – Daria Górka
Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza – Marcin Gutowski
Cykl reportaży „Bielmo” dotyczący pedofilii w Kościele – Marcin Gutowski
Siła faktów – Piotr Świerczek
Pod ostrzałem. Sanepid od środka – Dariusz Kubik
Tygrysy na granicy – Katarzyna Górniak
„Mówili mi, że wymyślam. Że jestem wariatką”. Taka twoja uroda – Katarzyna Górniak i Magda Łucyan
Wszystko o moim dziecku – Piotr Jacoń
Siostra Joanna (cykl materiałów na przestrzeni prawie dekady) – Rafał Stangreciak