Grand Press Photo 2021. Wystawa w Silesia City Center w Katowicach

Zdjęcia są na placu Zimowym

Zwycięskie fotografie konkursu Grand Press Photo można oglądać na placu Zimowym w SCC w Katowicach

To niezwykłe zdjęcia. Wszystkie powstały w pandemii i zrobili je najlepsi polscy fotoreporterzy. Do 26 października 2021 w Silesia City Center w Katowicach można oglądać zwycięskie fotografie konkursu Grand Press Photo. Są na placu Zimowym.

Zdjęcie roku jest ustawione tuż przy salonie T-Mobile na alei Mikołowskiej. To fotografia wykonana podczas protestów przeciwko orzeczeniu Trybunały Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Na zdjęciu mężczyzna, który utknął w samochodzie między kordonem policji a protestującymi. Autor to Adam Lach z Napo Images.

Inne najlepsze fotografie stoją na planszach obok salonu Timberland, Adidas, Swarovski, Cropp… To w sumie 272 fotografie. Od wtorku 5 października do 26 października 2021 na placu Zimowym w SCC w Katowicach trwa wystawa najlepszych fotografii w Polsce: to zdjęcia, które zwyciężyły w konkursie Grand Press Photo. Przyjechały ze Sky Tower we Wrocławiu i we wtorek rano ozdobiły plac Zimowy w największej galerii w woj. śląskim.

Grand Press Photo jest najważniejszym w Polsce konkursem przeznaczonym dla osób zajmujących się zawodowo fotografią reporterską, w tym prasową i dokumentalną, pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów. Prace uczestników konkursu oceniają fachowcy o światowej sławie. Przewodniczącym jury jest co roku laureat World Press Photo, a członkami jury są uznani fotoreporterzy i fotoedytorzy z kraju i zagranicy. Celem konkursu jest propagowanie dobrej fotografii. Przewodniczącym jury jest zawsze laureat GPP.

W 17. edycji wpłynęło 4517 materiałów. Do finału jury zakwalifikowało 44 fotografie pojedyncze i 10 fotoreportaży. Walczyło 57 fotografów. Nagrody przyznano w pięciu kategoriach: życie codzienne, ludzie, środowisko, portret, wydarzenia.

W poszczególnych kategoriach nagrodzeni zostali:

ZDJĘCIA POJEDYNCZE

Wydarzenia

I miejsce
Adam Lach (Napo Images) – Warszawa, 28 listopada 2020 roku. Mężczyzna, który utknął w samochodzie między kordonem policji a protestującymi przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Życie codzienne

I miejsce
Krzysztof Gołuch („Przegląd Lokalny”) – W czasie Knurowskich Dni Integracji uczniowie w reżimie sanitarnym obejrzeli film o życiu osób niepełnosprawnych.

Ludzie

I miejsce
Jeremi Astaszow (Astashow Studio) – Z powodu lockdownu Agnieszka i Piotr zamiast w pięknej sali balowej przyjęcie weselne zorganizowali w starej katowickiej kamienicy.

Środowisko

I miejsce
Marcin Bielecki (Polska Agencja Prasowa) – Ścienne, 4 lutego 2021 roku. Trwa akcja wydobycia jeleni wypłoszonych przez zbieraczy poroża do jeziora Ińsko. Uratowano tylko 15 zwierząt.

Portret

I miejsce
Paweł Łączny (freelancer) – Portret pielęgniarki Anny Gadzińskiej z widocznymi śladami po goglach i przyłbicy wykonany tuż po tym, jak opuściła tzw. strefę brudną ZOZ-u w Bolesławcu.

REPORTAŻE

Wydarzenia

I miejsce
Jakub Kamiński (East News) – Warszawski Marsz Niepodległości 2020 pod hasłem: „Nasza cywilizacja. Nasze zasady”. Tomasz Gutry fotoreporter „Tygodnika Solidarność” został postrzelony z policyjnej broni gładkolufowej.

Życie codzienne

I miejsce
Magdalena Woch (Muzyczny Kraków) – Puste przestrzenie krakowskich teatrów Groteska, Łaźnia Nowa i Bagatela w czasie lockdownu.

Ludzie

I miejsce
Maciek Nabrdalik (VII Photo) – W dniu ogłoszenia pierwszej tzw. narodowej kwarantanny ze sklepów zniknęły wszystkie dostępne trenażery, a aplikacja Zwift zarejestrowała największą dotychczas liczbę kolarzy i biegaczy trenujących w domu. 5 kwietnia 2020 roku jednocześnie korzystało z niej 35 tys. użytkowników.

Środowisko

I miejsce
(Nie przyznano pierwszego miejsca)

PROJEKT DOKUMENTALNY

I miejsce
Kasia Strek, „Cena wyboru” – Konsekwencje stygmatyzacji i niebezpiecznych aborcji wpływają nie tylko na kobiety, ale także na ich mężów, społeczności, w których żyją, a w końcu na całe społeczeństwa. Materiał zrealizowany w Polsce, Salwadorze, Irlandii, Egipcie i na Filipinach.

YOUNG POLAND

POJEDYNCZE

I miejsce
Jakub Ositek (Zespół Szkół Fototechnicznych w Warszawie) – W trakcie protestów przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji kobieta krzyczy do policjantki: „Zdejmij mundur, przeproś matkę”. Policjantka nie reaguje.

Wyróżnienie
Dorota Grzegorczyk (Uniwersytet Jagielloński) – Protestujące podczas manifestacji przeciw zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej w Polsce.

REPORTAŻE

I miejsce
Jessica Ciupa (Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach) – Ayia Napa to turystyczny kurort położony po greckiej stronie Cypru. Pełno tu korupcji, a załamanie ruchu turystycznego zwielokrotniło tylko problemy stałych mieszkańców i pracowników napływowych.

PHOTO BOOK OF THE YEAR 2020

„List do chłopca z latarką” Grzegorza Dembińskiego