Wręczono nagrody 27. Przeglądu i Konkursu Dziennikarskiego Oddziałów Terenowych TVP

W Krakowie podczas uroczystej gali wręczono nagrody 27. Przeglądu i Konkursu Dziennikarskiego Oddziałów Terenowych TVP. Gospodarzem PiK27 jest w tym roku Oddział TVP w Krakowie, obchodzący 60-lecie istnienia.

Jury pod przewodnictwem Jacka Kurskiego, Prezesa Zarządu TVP nagrodziło i wyróżniło autorów, dziennikarzy i reporterów audycji telewizyjnych.

Wręczono nagrody 27. Przeglądu i Konkursu Dziennikarskiego Oddziałów Terenowych TVP. Gospodarzem PiK27 był w tym roku Oddział TVP w Krakowie, obchodzący 60-lecie istnienia.

Dziennikarze Telewizji Katowice otrzymali następujące nagrody:

Wojciech Królikowski – I miejsce w kategorii: najlepsza audycja o tematyce zdrowotnej („Zgłoszenie życia”)

Izolda Czmok – I miejsce w kategorii: reportaż („Żołnierze św. Barbary”)

Wojciech Królikowski – II miejsce w kategorii: reportaż („Zgłoszenie życia”)

Piotr Trzciński – II miejsce w kategorii: prezenter

Wyróżnienia otrzymali:
Kinga Jasionowska i Marek Durmała w kategorii: publicystyka („Karty historii. Pandemia”)
Katarzyna Ciesielska i Anna Maria Drynda-Sopniewska w kategorii: publicystyka („Rodzaj Żeński”)
Natalia Rasiewicz i Adrian Kowalczyk w kategorii: autor najlepszego newsa („Szczęśliwy finał. Nowe życie zgranego duetu”).
Dagmara Drzazga w pozakonkursowej kategorii, na najlepszy film dokumentalny („Draugen”).
Nagrodzone produkcje to:

„Draugen” Pochodzący z Mikołowa Wojciech Bógdoł, harcerz, syn powstańca śląskiego podczas II wojny zostaje wcielony do Wehrmachtu i wysłany do dalekiej Norwegii. Na maleńkiej wyspie Kvitsøy spotyka piękną dziewczynę, Liv, w której się zakochuje. Młodzi mają szansę, żeby ułożyć sobie życie, muszą tylko doczekać do końca wojny… Zdjęcia realizowane zostały na Śląsku oraz w Norwegii – w Stavangerze, Bergen oraz na wyspie Kvitsøy. Ekipie filmowej udało się dotrzeć do nielicznych już świadków tamtych wydarzeń, a także starych listów, fotografii i dokumentów z czasów wojny zgromadzonych w norweskich archiwach.

„Żołnierze św. Barbary” O niecodziennym kulcie patronki górników – św. Barbary i znaczeniu świętej w swoim życiu opowiadają raper Rotazowy, malarz Erwin Sówka i górnik, który ma wytatuowane jej oblicze na ramieniu. Dokumentuje to fotoreporter Arek Gola.

„Rodzaj Żeński” powstał z potrzeby… poruszania tematów ważnych dla Kobiet. To produkcja, która kilka dni temu zaledwie obchodziła pierwszy rok emisji. W tym czasie udało nam się rozmawiać na tematy szalenie poważne i trudne, ale też te łatwiejsze. I tak- Anna Drynda-Sopniewska i Katarzyna Ciesielska „na tapetę” wzięły body shaming, stalking, przemoc czy poronienie. Jeśli mowa o programie w służbie Kobiet- to „Rodzaj Żeński” taki właśnie jest.

„Trzcina, ryby i grzyby” to program, który łączy tematykę wędkarstwa oraz mykologii. Odwiedzam w nim najpiękniejsze łowiska na południu Polski, uczę na temat skutecznych metod wędkarstwa oraz poszanowania przyrody i wędkarstwa sportowego. W każdym odcinku poświęcamy również uwagę tematyce grzybobrania, które jest nazywane „narodowym sportem Polaków” i które potrafi być niezwykle ciekawe, smaczne, ale również niebezpieczne. Uczymy jak rozpoznawać grzyby, jak je zbierać i jak unikać tych, których zjedzenie może się skończyć tragicznie.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!