W ramach „Układu otwartego” nowe odcinki będą publikowane przynajmniej raz tygodniowo – na wszystkich dużych platformach podcastowych oraz w wersji wideo na You Tubie, uruchomiono też witryny ukladotwarty.pl i igorjanke.pl.
– Chcę, by „Układ” otwarty różnił się od tego, co dominuje w polskiej debacie i polskich” mediach. Żyjemy w trudnym czasie. Podziały rosną, polaryzacja ciągle postępuje. Im bardziej nasila się walka między dwoma obozami, tym mniej jest przestrzeni do rzetelnego opisywania rzeczywistości. Chcę wyjść poza naszą plemienną wojnę. W tym programie nie będę o nic walczył, do niczego przekonywał, a jedynie próbował zrozumieć, co się dzieje – zapowiada Igor Janke.
Opublikowano już kilka wywiadów w ramach podcastu: z Tomaszem Terlikowskim o kryzysie w Kościele, z Dariuszem Rosiakiem i Krzysztofem Stanowskim o mediach oraz z Bogusławem Leśnodorskim o piłce nożnej.
Igor Janke zapowiada, że w miarę rozwoju projektu pojawiać się będą kolejne formaty. W podcaście nie będzie żadnych ukrytych treści marketingowych – biznesowych ani politycznych.
Początkowo „Układ otwarty” będzie finansowany przez Igora Janke. Docelowo ma utrzymywać się z wpłat słuchaczy poprzez Patronite.pl.
Igor Janke przez 8 lat w public relations, wcześniej dwie dekady w mediach
W lipcu br. Igor Janke po prawie trzech latach pracy pożegnał się z agencją public relations R4S Consulting. Uzasadnił to tym, że jego żona Bogna Janke została sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
W R4S jako partner odpowiadał m.in. za rozwój międzynarodowy. Wcześniej przez pięć lat pracował w agencji Bridge, był tam partnerem i członkiem zarządu. Zajmował się tam tworzeniem strategii komunikacyjnych, doradztwem w zakresie wykorzystania nowych mediów i brand journalism oraz tworzeniem własnych mediów, a także prowadzeniem szkoleń dla liderów biznesu w zakresie wystąpień publicznych i pisania tekstów. Jesienią ub.r. Janke usłyszał zarzut prokuratorski w związku z obsługą firmy GetBack, ocenił go jako „całkowicie absurdalny”.
Wcześniej przez dwie dekady pracował w mediach. Zaczynał jako reporter polityczny i szef działu kultury w „Życiu Warszawy”, potem był m.in. wicenaczelnym „Expresu Wieczornego”, redaktorem naczelnym Polskiej Agencji Prasowej (w latach 1998-2002), szefem działu politycznego „Rzeczpospolitej” oraz publicystą tego dziennika i „Uważam Rze”. Ponadto prowadził programy w TOK FM, TV Puls, TVP i Polsat News 2. Uruchomił platformę blogową Salon24.pl.
W 2012 założył niezależny think tank Instytut Wolności, a rok później Szkołę Przywództwa Instytutu Wolności, oboma podmiotami nadal zarządza.
Igor Janke napisał książki „POPIS-owa kronika upadku”, „Napastnik. Opowieść o Viktorze Orbanie” i „Twierdza. Solidarność Walcząca. Podziemna armia”.