Polityk ocenił przy tym, że fakt iż prezydent Putin próbował go zabić świadczy o tym, że „postradał zmysły” i stanowi „klasyczny przypadek półszalonego cara”.
„Wiemy, że zabójcy FSB zaczęli mnie śledzić podczas podróży po kraju dosłownie w dniu, kiedy ogłosiłem plan kandydowania na prezydenta. Czy to mądry ruch? Poważnie, rozkazać służbom zabić przeciwnika politycznego bronią chemiczną? Niezbyt wybitny pomysł. Ale Putin to zrobił, bo jest opętany przez własne lęki i idee” – orzekł polityk.
Jak stwierdził, choć ośrodek w którym przebywa był w przeszłości znany z tortur więźniów, nie słyszał o żadnym przypadku bicia, dodając że specjalnością zakładu jest przemoc psychologiczna.
„Nie słyszałem, żeby kogoś bili – wręcz przeciwnie, ciągle prowokując, stawiają cię w pozycji, gdzie musisz pobić kogoś innego, uderzyć kogoś, czy komuś zagrozić. A kiedy to się stanie (…) administracja z wielką przyjemnością otworzy nową sprawę karną, dodając kilka lat do wyroku” – powiedział Nawalny. Dodał też, że więźniowie są zobowiązani do oglądania kremlowskiej telewizji pięć razy dziennie – oglądając np. filmy o II wojnie światowej – i nie mogą w tym czasie robić nic innego, nawet spać.
„Podczas tych sesji najjaśniej rozumiem esencję ideologii reżimu Putina: teraźniejszość i przyszłość zastępowana jest przeszłością (…) Wszystkie rodzaje przeszłości muszą być stale w centrum uwagi by odwrócić od myśli o przyszłości i pytań o teraźniejszości” – powiedział polityk.
Nawalny stwierdził, że choć wybory w Rosji „coraz bardziej przypominają żart”, a start w wyborach uniemożliwia się nawet najbardziej „przeciętnym” kandydatom opozycji, Rosjanie nadal powinni brać w nich udział. Według Nawalnego, dzięki zaadoptowanemu przez opozycję systemowi taktycznego głosowania, kandydaci opozycji są wciąż w stanie wygrywać np. w dużych miastach, gdzie trudniej jest sfałszować wybory.
Nawalny stwierdził, że największymi problemami Rosji są obecnie korupcja i bieda, a Rosjanie są „biednymi mieszkańcami bogatego państwa”. Dodał też, że Rosja jest częścią Zachodu i powinna wkroczyć na „europejską ścieżkę rozwoju”
„Putin nie jest wieczny, fizycznie, ani politycznie (…) ten reżim jest historycznym przypadkiem, (…) wyborem skorumpowanej rodziny Jelcyna. Prędzej czy później, ten błąd zostanie naprawiony, a Rosja wkroczy na demokratyczną, europejską ścieżkę rozwoju” – zapewnił opozycjonista.