70 proc. Polaków chce przedłużenia koncesji TVN24

Stacja ma najbardziej obiektywne serwisy informacyjne - na przeciwnym biegunie TVP

Telewizyjne stacje należące do TVN i do Polsatu podają najbardziej obiektywne informacje – stwierdziło ponad 60 proc. Polaków, przebadanych przez firmę Research Partner. Liderem jest TVN24, Polsat News znalazła się na czwartym miejscu, TVP Info – na piątym. – To bardzo smutne, że nie mamy telewizji publicznej, bardzo potrzebnej do budowania społeczeństwa obywatelskiego – komentuje Wirtualnemedia.pl prof. Wiesław Godzic.

Badanie przeprowadzono między 13-16 sierpnia br. Pytania zadawano na temat obiektywności programów informacyjnych oraz odebrania TVN24 prawa do nadawania na terenie Polski. Ponad 60 proc. respondentów uważało, że najbardziej obiektywne informacje podają stacje należące do TVN oraz Polsatu.

TVN24 jako najobiektywniejszą stację wymieniło 22 proc. pytanych, 16 proc. wskazało Polsat, a prawie 15 proc. – serwisy TVN. Najmniej obiektywne są – zdaniem przepytywanych – serwisy Telewizji Polskiej (TVP Info oraz TVP), które wybrało niespełna 11 proc. dorosłych Polaków.

„Brak nam telewizji publicznej”

– W wynikach tego sondażu nie ma niczego zaskakującego – uważa medioznawca, prof. Wiesław Godzic. – Polsat zawsze jest gdzieś pośrodku. Natomiast jeśli chodzi o wyniki TVP Info, to tam dzieją się skandaliczne rzeczy. Trudno tę stację uznać w ogóle za wiarygodną, to wychodzi w rozmaitych rankingach. A przecież mamy do czynienia ze stacją, która – jako stacja publiczna – powinna być najbardziej wiarygodna. Wszak powinno być tak, że to właśnie publicznej telewizji najbardziej wierzymy, to ona powinna mieć najlepszych dziennikarzy, najbardziej wiarygodne serwisy i tak dalej.

Nasz rozmówca akcentuje: kierunek przechodzenia wiarygodności dziennikarskiej na świecie jest taki, że ludzie z telewizji komercyjnych chcą dostać się do stacji publicznej, która jest najbardziej wiarygodna. – No, ale tak jest na świecie, u nas tego nie ma. Bardzo jest to smutne, bo mamy jakąś zwichrowaną telewizję publiczną, a to nie wróży nic dobrego. Do budowy społeczeństwa obywatelskiego potrzebna jest telewizja publiczna, ale my jej mamy.

14 proc. nie chce koncesji dla TVN24

W badaniu pytano także o kontrowersje, dotyczące przedłużenia koncesji na nadawanie w Polsce przez TVN24. O sprawie słyszało 83 proc. respondentów; zdecydowana większość nie chce, aby stacja należąca do amerykańskiej grupy Discovery, utraciła prawo do nadawania w Polsce (70 proc. wskazań). Przeciwnego zdania jest tylko 14 proc. badanych, a 16 proc. nie ma zdania na ten temat.

Przedłużenie koncesji dla TVN24 (bądź nie) leży w rękach pięcioosobowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która nie podjęła decyzji od 17 miesięcy. Ostatnie posiedzenie (sprzed tygodnia) także nie przyniosło oczekiwanego rozwiązania. Dla podjęcia skutecznej decyzji potrzebne są cztery jednomyślne głosy członków Rady.

W czwartek Koncern Discovery poinformował polskie władze, że podejmie działania prawne w razie nieprzedłużenia koncesji satelitarnej TVN24 przez KRRiT oraz uchwalenia nowelizacji ustawy medialnej. Podstawą jest traktat o stosunkach handlowych i gospodarczych między Polską a USA z 1990 roku. Zaś w poniedziałek zarząd stacji podał do wiadomości, że uzyskał w Holandii koncesję satelitarną dla TVN24, dzięki czemu kanał będzie mógł być dalej nadawany w Polsce, jeśli KRRiT nie przedłuży jego polskiej koncesji, która wygasa 26 września.

Grupa TVN od sześciu lat jest w amerykańskich rękach. W połowie 2015 roku nadawcę kupił holding Scripps Networks Interactive, Z kolei na początku 2018 roku został przejęty przez koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.