IMM: stacje Grupy TVN wyemitowały 12 godzin materiałów o lex TVN w pięć dni

Marek Suski wśród dziennikarzy

Ponad 15 tys. materiałów przez pięć dni pojawiło się w kontekście nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, nazywanej lex TVN – wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów (IMM). Spośród mediów tradycyjnych największe dotarcie miały stacje telewizyjne grupy TVN.

Z danych IMM za okres 11-15 sierpnia wynika, że we wszystkich mediach było ponad 15 tys. wzmianek o lex TVN, w tym 7,8 tys. publikacji (52 proc.) dotyczyło manifestacji w obronie wolności mediów, które odbyły się w całej Polsce 10 sierpnia.

Ze wszystkich materiałów dotyczących wystąpień przeciwko zmianom ustawy medialnej 60 proc. to przekazy w mediach społecznościowych (Twitter, Facebook, Instagram, YouTube) z całkowitym dotarciem do 3,1 mln kontaktów.

Udział prasy w dyskusji na temat protestów wynosi 1 proc. (107 odniesień), ale dała on wyższe dotarcie niż przekazy w internecie – 3,5 mln kontaktów z przekazem. Tytuły o największym zasięgu, które publikowały informacje o lex TVN w badanym okresie, to: „Fakt”, „Super Express”, „Gazeta Wyborcza”, „Nasz Dziennik”, „Wprost”, „Gazeta Polska Codziennie”, „Rzeczpospolita” i „Dziennik Gazeta Prawna”.

W radiu wyemitowano 211 wzmianek z dotarciem do 7,3 mln kontaktów. Najczęściej o kontrowersjach związanych z nowelizacją mówiły: RMF FM, Radio Zet, Radio Vox FM i Tok FM.

W telewizji natomiast wyemitowano w badanym okresie 188 materiałów o łącznym zasięgu 46,3 mln. Przekazy o największym zasięgu pojawiły się w stacjach telewizyjnych Grupy TVN (TVN, TVN 24, TVN 24 Biznes i Świat i TTV) – 132 materiały (w sumie 12 godzin) o dotarciu 34 mln. Kolejne były stacje telewizji publicznej (TVP Info, TVP 1, TVP 2, TVP Polonia, TVP 3 Szczecin, TVP 3 Lublin), które przygotowały 23 publikacje (1 godzina) z dotarciem do 7,7 mln, a następne stacje Polsatu (Polsat, Polsat News, Polsat News 2) – 20 przekazów (2 godziny) z dotarciem do 4,5 mln. Pozostałe telewizje, w tym TV Republika, WTK, TV Toruń, opublikowały 13 materiałów o zasięgu 92 tys.
Press

Przyjęty już przez Sejm projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, przygotowany przez grupę posłów PiS, ma regulować przepisy dotyczące przyznawania koncesji nadawcom radiowo-telewizyjnym należącym do kapitału zagranicznego. W obecnej formie uderza we właściciela TVN. Na początku września trafi pod obrady Senatu.