13 redakcji z Wybrzeża – w tym Radio Gdańsk, Radio Szczecin, TVP3, „Dziennik Bałtycki” – przeprowadza wspólny konkurs – Statek Roku. Z inicjatywą wyszła publiczna rozgłośnia z Gdańska. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie, w którym uczestniczą wspólnie rozmaite media. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w czerwcu br.
Nagroda Statek Roku przyznawana zostanie wspólnie przez 13 mediów zajmujących się gospodarką morską. Poza trzema publicznymi rozgłośniami udział w inicjatywie biorą jeszcze: dwa ośrodki regionalne TVP (gdański i szczeciński), gazety regionalne Polska Press Grupy z siedzibą w Gdańsku i Szczecinie („Dziennik Bałtycki”, „Głos Szczeciński”), „Gazeta Gdańska”, oraz media branżowe: wydawca dwutygodnika „Namiary na Morze i Handel”, wydawca BTJ, Portalmorski.pl, Gospodarkamorska.pl oraz Portalstoczniowy.pl.
– Pomysł, aby przyznawać nagrodę Statek Roku wziął się z tego, że chcemy wyraźnie wesprzeć polskie stocznie, pokazać co się w nich dzieje dobrego – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Adam Chmielecki, prezes i redaktor naczelny Radia Gdańsk. – Bardzo się cieszę, że zarówno organizacje branżowe, jak też inne media włączyły się w naszą inicjatywę. Nagroda będzie wręczana podczas Forum Morskiego Radia Gdańsk, ale to nagroda od środowiska medialnego. Nagrodę otrzyma stocznia, w której statek wybudowano – dodaje prezes Chmielecki.
Uroczystość wręczenia nagrody podczas Forum Morskiego Radia Gdańsk
Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się podczas Forum Morskiego Radia Gdańsk (10-11 czerwca br.). Wcześniej podobnego trofeum nie przyznawano, a współpraca między różnymi mediami w jej przyznawaniu jest zjawiskiem bez precedensu.
– Procedura wyboru Statku Roku jest dwuetapowa. W pierwszym etapie organizacje branżowe nominowały statki, które w ich opinii zasługiwały na nagrodę. W drugim – głosowały redakcje. Tworząc taki model wyboru kierowaliśmy się przekonaniem, że następuje tu podwójna weryfikacja. Po pierwsze, mamy gwarancję, że nominowano jednostki nieprzypadkowe, o określonych walorach technicznych. A oddając decyzję w ręce współpracujących mediów chcieliśmy poddać te statki ocenie pod względem oddziaływania na społeczeństwo i ich wpływu na całą branżę – komentuje Artur Kiełbasiński, sekretarz redakcji Radia Gdańsk.
Do nominowania statków zaproszono trzy organizacje branżowe: Polskie Forum Technologii Morskich, Forum Okrętowe i Klaster Morski i Kosmiczny. Organizatorzy dopuszczali nominację także jachtów, okrętów i np. pływających jednostek technicznych. Warunkiem było jednak, aby jednostka była przekazana armatorowi, czyli nominować nie można było fragmentów statków wykonywanych np. na zlecenie innych stoczni. Jednostka miała także charakteryzować się innowacyjnością techniczną. Nie miało natomiast znaczenia, w której polskiej stoczni statek był zbudowany.
Nagroda będzie przyznawana po raz pierwszy, więc organizatorzy – jak podkreślają – „elastycznie potraktowali czas budowy statku i oddania go armatorowi”, ze względów pandemicznych.
W okresie od października 2020 roku do marca 2021 średni dobowy udział słuchania Radia Gdańsk wyniósł 5,8 proc. (wzrost rok do roku o 0,1 proc.).