Konkurs im. Jacka Stwory ma charakter edukacyjny, skierowany jest do młodych reportażystów. – Ha ha ha, doczekałam się. Historia zatacza koło. Po raz drugi zostałam definitywnie wyrzucana z Polskiego Radia. Pierwszy raz w stanie wojennym, obecnie przez władze wyznaczone przez niegdysiejszego mojego opozycyjnego kolegę, Krzysztofa Czabańskiego czyli słynną panią prezes Polskiego Radia – napisała Janina Jankowska w poniedziałek na Facebooku. – W 1998 roku r. wymyśliłam i powołałam (go) do życia. Miał charakter edukacyjny. Jury wyłaniało 6 finalistów, którzy w nagrodę uczestniczyli w seminarium reportażu. Zwycięzca otrzymywał roczne stypendium, by pod opieką Komisji Artystycznej „stworzyć reportaż swoich marzeń”, często zagraniczny. Otwierało to drogę kariery młodym dziennikarzom. Do dziś – dodała.
Jankowska i Irena Piłatowska decyzją prezes Kamińskiej zostały usunięte z jury i komisji artystycznej konkursu. – Dziękuję kolegom, którzy nie odeszli z komisji. „Dłużej klasztora niż przeora” – napisała Jankowska, dodając, że „ostatni finalista czeka drugi rok na zaprezentowanie swojej pracy”.
Mowa o reportażu Antoniego Rokickiego pt. „Misja”, który jesienią 2019 roku wygrał XXV edycję konkursu. W myśl regulaminu, laureat powinien dostać opiekę merytoryczną i z pomocą Polskiego Radia zrealizować oraz zaprezentować na antenie nagrodzoną pracę. Do dzisiaj jednak materiał nie został zrealizowany.
– Realizacja reportażu została zawieszona z uwagi na pandemię. Zgodnie z ustaleniami, w najbliższym czasie planowane jest zorganizowanie spotkania ze stypendystą, podczas którego komisja artystyczna będzie mogła poznać proponowany przez niego temat i sposób realizacji reportażu – informowała nas w marcu br. Patrycja Walczuk z sekretariatu biura zarządu Polskiego Radia.
Janina Jankowska z Polskim Radiem związana była od 1961 roku. Od 1973 roku zatrudniona byłą w Redakcji Reportaży Literackich. W 1982 roku zwolniono ją z radia. W 1989 roku wróciła do Polskiego Radia – na dwa lata objęła wówczas stanowisko wicedyrektora Jedynki. Do 1998 roku znów pracowała jako reporterka. Do października 2020 r. była też wiceprzewodniczącą rady programowej Polskiego Radia (zrezygnowała z tej funkcji sama, wraz z drugim wiceszefem rady, Janem Ordyńskim).
Irena Piłatowska to wieloletnia szefowa Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia (szefowała mu od 2004 roku). To wielokrotnie nagradzana w Polsce i za granicą reportażystka, inicjatorka konkursu Melchiory oraz Spotkań w Klubie Księgarza. Reportażem radiowym zajmowała się od 1984 roku. Była laureatką wielu nagród i wyróżnień, m.in. otrzymała „Złoty Mikrofon” – najwyższe polskie wyróżnienie dla twórców radiowych, Nagrodę Główną SDP – „Wolności Słowa” (za odwagę przeciwstawienia się, w poszukiwaniu prawdy, obiegowym sądom środowiska dziennikarskiego, opinii publicznej i polityków”), Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W styczniu 2020 roku odeszła z radia na emeryturę.
W ub.r. Polskie Radio osiągnęło wzrost przychodów o 9,45 proc. do 346,99 mln zł. Wpływy marketingowe skurczyły się o 33 proc., za to środki z abonamentu rtv i rekompensaty wzrosły o 27 proc., stanowiąc już 80,5 proc. budżetu nadawcy. Natomiast koszty zwiększyły się o 0,4 proc. do 326,6 mln zł.