Minister kultury dotuje czasopismo nacjonalistyczne

"Kontynenty" i "Pismo" bez wsparcia

Piotr Gliński

Minister kultury Piotr Gliński przyznał 35 tys. zł z dotacji dla czasopism kwartalnikowi publikującemu wywiady z neofaszystami. „Pismo. Magazyn opinii”, „Kontynenty” i Newonce.paper nie mają dotacji.

Resort kultury po rozpatrzeniu odwołań od wyników pierwszego naboru ogłosił wyniki konkursu na dotacje dla czasopism. Wynika z nich, że wśród wybranych jest Narodowy Instytut Społeczny, który wydaje „Politykę Narodową”, kwartalnik nacjonalistów związanych z Ruchem Narodowym i Młodzieżą Wszechpolską.

O dotacji dla „Polityki Narodowej” pierwszy napisał Ignacy Dudkiewicz, redaktor naczelny „Magazynu Kontakt”, które nie dostało dofinansowania od ministra kultury. Dudkiewicz zwrócił uwagę, że na okładce jednego z numerów „Polityki Narodowej” widnieje falanga. W czasopiśmie znalazły się też wywiady z Martinem Sellnerem, austriackim skrajnym nacjonalistą, czy z Milanem Mazurkiem, słowackim parlamentarzystą, który wychwalał Hitlera w mediach społecznościowych i porównywał romskie dzieci do zwierząt.

Po rozpatrzeniu odwołań od wyników pierwszego naboru resort kultury rozdysponował dodatkowe 496 tys. zł na dofinansowanie działalności 23 czasopism. Wśród tytułów, które po odwołaniu otrzymają pieniądze, są: „Przegląd Geopolityczny” (15 tys. zł), „Beethoven Magazine” (60 tys. zł), „Nowy Obywatel” (35 tys. zł), kwartalnik architektoniczny „Rzut” (43 tys. zł), „Polityka Narodowa” (35 tys. zł), miesięcznik społeczno-kulturalny „Pomerania” (20 tys. zł), „Układ Sił” (80 tys. zł), miesięcznik literacki „Akant” (20 tys. zł), „Własnym Głosem” (15 tys. zł), „Epea. Pismo literackie” (20 tys. zł), „Kraina Bugu” (80 tys. zł), magazyn kulturalno-społeczny „Kultura i Biznes” (50 tys. zł) i „W Kratkę 5 – pismo artystów i kobiet z więzienia” (23 tys. zł).

Na dotację ministerstwa nie mogą w tym roku liczyć serwisy i magazyny społeczno-kulturalne, takie jak m.in. „Kontynenty”, „Przekrój”, „Kukbuk Dzieciaki”, „Pismo”, Newonce.paper, Dwutygodnik.com czy wspomniane pismo chrześcijańskiej lewicy „Magazyn Kontakt”.