8 maja na portalu PAP ukazała się depesza „Szef Rady Europejskiej: jest porozumienie o zawieszeniu patentów na szczepionki”. Można było w niej przeczytać, że „przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ogłosił w sobotę w Porto, że uczestnikom nieformalnego szczytu UE w tym mieście udało się wypracować porozumienie w sprawie zawieszenia patentów na produkcję szczepionek przeciwko Covid-19”.
O sprawie napisał factcheckingowy serwis Demagog.org.pl (współpracuje z PAP przy projekcie FakeHunter), który zaznacza, że była to nieprawdziwa informacja. W źródle (oficjalna strona Rady Europejskiej i Rady Unii Europejskiej) cytowany jest Michel, który powiedział tylko: „dyskutowaliśmy także na temat kwestii własności intelektualnej szczepionek i liberalizacji własności intelektualnej szczepionek”.
Jak zaznacza Demagog.org.pl, depeszę z fake newsem powieliły m.in. portale i serwisy Tvp.info, Rp.pl, Wiadomosci.radiozet.pl, Wprost.pl, Tokfm.pl, Wp.pl, Polsatnews.pl, Gazetaprawna.pl, Bankier.pl, Fakt.pl czy Dorzeczy.pl.
W czwartek depesza wciąż dostępna była na stronach m.in. Polsatnews.pl, Dorzeczy.pl, Wgospodarce.pl, Pb.pl, Forsal.pl, Businessinsider.com.pl, Zachod.pl (Radio Zachód), Radio.lublin.pl i Naukawpolsce.pap.pl
„Błędny artykuł przygotowany przez PAP oraz brak refleksji ze strony dziennikarzy spowodowały, że nieprawdziwa informacja została udostępniona na bardzo dużą skalę i dotarła do wielu internautów” – podkreśla Demagog.org.pl.
– To błąd dziennikarza. Wycofaliśmy depeszę i skorygowaliśmy ją – mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Wojciech Surmacz, prezes PAP.
W marcu ub. r. PAP uruchomiła projekt weryfikowania treści FakeHunter, w lipcu zaś chatbota do weryfikowania treści o pandemii.