Apel jest związany ze zwolnieniem od kwietnia czterech szefów gazet Polska Press: Wojciecha Harpuli („Kurier Lubelski”), Jerzego Sułowskiego („Gazeta Krakowska” i „Dziennik Polski”), Stanisława Sowy („Nowiny”) oraz Marka Twaroga („Dziennik Zachodni”). RSF podkreśliło, że zastąpili ich dziennikarze związani z Telewizją Polską (m.in. nowy naczelny „DZ” Grzegorz Gajda i „Nowin” Arkadiusz Rogowski), która „została przekształcona w kanał propagandy rządzącej konserwatywnej partii PiS”.
RSF podkreśliło, że zwolnienie redaktorów naczelnych jest niezgodne z wyrokiem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 8 kwietnia. Wydał on decyzję o wstrzymaniu przejęcia Polska Press przez Orlen do czasu rozpatrzenia odwołania rzecznika praw obywatelskich, który zakwestionował zgodę prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na fuzję.
– Zwolnienie redaktorów naczelnych Polska Press pokazuje, że rząd jest gotowy do repolonizacji za wszelką cenę, nawet kosztem ignorowania orzeczeń sądowych. Wzywamy PKN Orlen do cofnięcia decyzji ingerujących w redakcje i powstrzymania się od jakichkolwiek kolejnych zwolnień – mówi cytowany w komunikacie prasowym Pavol Szalai, szef biura RSF ds. UE i Bałkanów. Organizacja wyraziła obawy, że w przypadku wyznaczenia nowego rzecznika praw obywatelskich z nominacji PiS może zostać wycofany sprzeciw wobec decyzji o przejęciu Polski Press przez Orlen.
RSF podkreśla, że UOKiK nie miał wątpliwości przy zakupie Polska Press przez spółkę kontrolowaną przez skarb państwa, ale zablokował transakcję Agory i Eurozetu.
W najnowszym Rankingu Wolności Prasy, opracowywanym przez RSF, Polska została sklasyfikowana na 64. miejscu (na 180 państw), co oznacza spadek o dwie pozycje.
Wsparcie dla zwalnianych redaktorów i dziennikarzy z Polska Press płynie z wielu stron. W poniedziałek Towarzystwo Dziennikarskie poinformowało o założeniu Funduszu Solidarności Dziennikarskiej, z którego środki mają trafić na wsparcie dla osób zwolnionych z Polska Press.