W obecnej edycji doceniono media i dziennikarzy z Danii, Kanady, Litwy, Niemiec, Polski i Węgier. Jury wybrało zwycięzców spośród niemal 90 zgłoszeń. W kategorii „dziennikarz medium polonijnego” laureatką została Ewelina Mokrzecka – nagrodzono ją za cykl publikacji na temat litewskich Polaków oraz stosunków polsko-litewskich w mediach obu krajów. Mokrzecka pracuje dla LTR – litewskiej publicznej telewizji i radia. – Kilka razy musiałam dopytać czy to nie pomyłka, bo przecież pisowska narracja i inne czynniki, a ja się w ostatnim roku publikowałam w tych „innych mediach”. I w końcu się popłakałam – skomentowała na Facebooku laureatka.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Piotr Piętka, pomysłodawca i twórca podcastu Radio Polonia Węgierska i kanału Polonia Węgierska TV.
Łukasz Grajewski ze statuetką za reportaż
W kategorii „dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne” nagrodę przyznano Łukaszowi Grajewskiemu za reportaż „Jesteśmy towarem” o losach polskich pracowników jednego z wielkich niemieckich zakładów mięsnych, opublikowany w „Tygodniku Powszechnym”. Natomiast w kategorii „dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii” laureatką jest Doris Heimann, korespondentka mediów niemieckich w Polsce, obecnie pracująca w Deutsche Presse-Agentur.
Ukazujący się w Danii kwartalnik „Informator Polski” został nagrodzony w kategorii „redakcja medium polonijnego”. Jak podkreślono w uzasadnieniu – jury doceniło wysoki poziom merytoryczny publikowanych treści. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało Radio Polonia Winnipeg – kanadyjska rozgłośnia polonijna.
Nagroda dla mediów służących Polonii
Wręczenie nagród odbędzie się w Muzeum Emigracji w Gdyni po ustaniu ograniczeń epidemicznych. W kategoriach dziennikarskich nagrodę stanowią statuetka oraz nagroda finansowa w wysokości dziesięciu tysięcy złotych, nagrodę w kategorii „redakcja medium polonijnego” stanowi wyłącznie statuetka.
Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii powstała z inicjatywy Press Club Polska, Jakuba Płażyńskiego, Prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz Marszałka Województwa Pomorskiego. Honorowani są dziennikarze i media służące Polonii. W kategoriach dziennikarskich nagrodę stanowią statuetka oraz czek w wysokości dziesięciu tysięcy złotych, nagrodę w kategorii redakcja medium polonijnego stanowi statuetka. Wyróżnieni otrzymują statuetki. Laureatów w tegorocznej edycji wyłoniło jury w składzie: Jakub Płażyński (przewodniczący), Jarosław Gugała (Polsat), Jerzy Haszczyński („Rzeczpospolita”), Małgorzata Naukowicz (Polskie Radio), Krzysztof Rak (dziennikarz, publicysta) oraz Karolina Grabowicz-Matyjas (dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni, sekretarz jury).
W ubiegłorocznej edycji nagrody w poszczególnych kategoriach przyznano Annie Kluz-Łoś z Radia Kraków, Vanessie Gera z Associated Press, portalowi Polacywewloszech.com oraz (nagroda pozaregulaminowa) Wydawnictwu Czarne.