W kategorii The Distinguished Reporting Award 2021, w której znalazły się najlepsze europejskie reportaże z ostatnich miesięcy, nominację zdobył Janusz Schwertner z Onetu za tekst „Miłość w czasach zarazy”. Artykuł opisywał historię dwóch nastolatków, którzy trafili na podwarszawski oddział psychiatrii dziecięcej i byli ofiarami nękania oraz homofobii. W tej samej kategorii nominację zdobył tekst „Pamiętnik znaleziony w piekle” o sytuacji w obozie dla uchodźców na greckiej wyspie Lesbos autorstwa Stavrosa Malichudisa i Iliane Papangeli (członkowie kolektywu Investigative Europe), który opublikowano m.in. w WP.pl.
W kategorii The Innovation Award 2021 na liście nominowanych znalazł się projekt „Sisters of Europe”, którego celem było pokazanie siły kobiet w Europie. Wśród tworzących projekt z Polski są Natalia Sosin-Krosnowska, Marta Majchrzak, Marianna Grzywaczewska i Szymon Szczęśniak. Jako innowację w europejskich mediach doceniono reportaż „Rojava Diary” stworzony przez pochodzący z Polski kolektyw dziennikarski Outriders. Jest to zapis relacji syryjskiego dziennikarza Massouda Hamida, który przez WhatsApp relacjonował sytuację w północnej Syrii po rozpoczęciu tureckiej ofensywy w 2019 roku.
Nominowanych wybrano spośród ponad tysiąca zgłoszeń z 47 państw. European Press Prize, nazywana „‚europejskim Pulitzerem”, jest przyznawana od 2012 roku i nagradza najlepsze artykuły, śledztwa dziennikarskie i felietony opublikowane w Europie. Wśród partnerów nagrody są m.in. Thomson Reuters Foundation, The Guardian Foundation i Fundacja Agory.
Nie podano dokładnego terminu ogłoszenia zwycięzców. Gala zazwyczaj odbywała się w maju lub czerwcu.
We are proud to present our 2021 European Press Prize Shortlist! 🏆
All the incredible #stories from this year’s nominees are now available on our website. 👀
Congratulations to all the amazing laureates! ✨#europeanpressprize2021 #journalism #Europehttps://t.co/0Btie1W6jX
— European Press Prize (@EuroPressPrize) April 29, 2021