Okładka „Dziennika Zachodniego” została nagrodzona w USA przez kapitułę konkursu Best of Print News Design. Statua Wolności przycina kosiarką charakterystyczną grzywkę Donalda Trumpa. To graficzny komentarz do wyników wyborów w Stanach Zjednoczonych w 2020 roku, wygranych przez Joe Bidena. – Minimalistyczna, błyskotliwa i oryginalna – oceniono. Jej autorem jest niezastąpiony Tomasz Bocheński, artysta grafik Polska Press.
Okładka „Dziennika Zachodniego” nagrodzona w USA
Dobre wieści napłynęły do nas w sobotę, 17 kwietnia, zza Oceanu Atlantyckiego, gdzie ogłoszono wyniki 48. edycji konkursu Best of Print News Design. Okładka „Dziennika Zachodniego” z 9 listopada 2020 roku zdobyła w swojej kategorii drugą nagrodę.
– Ilustracja jest niesamowicie minimalistyczna i błyskotliwa, a równocześnie bardzo oryginalna – oceniła kapituła konkursu.
Autorem tej i wielu innych znakomitych okładek „DZ” jest niezastąpiony Tomasz Bocheński, czyli dyrektor artystyczny Polska Press Grupy, wielokrotnie nagradzany na całym świecie grafik prasowy. Bocheński jest laureatem nagród w prestiżowym konkursie projektowania prasowego European Newspaper Award. Kreuje i współtworzy projekty graficzne gazet, projekty prasowe, książek i inne projekty graficzne już od kilkunastu lat.
Amerykanie bez zaskoczenia docenili rysunek, który odnosi się do sytuacji w Stanach Zjednoczonych, a dokładnie do wyników, wówczas wciąż nieoficjalnych, drugiej tury wyborów prezydenckich, w których Joe Biden pokonał Donalda Trumpa.
Na okładce „DZ” główną rolę odegrała Statua Wolności przycinająca za pomocą kosiarki charakterystyczną grzywkę byłego już prezydenta USA, niejako wymazując go ze stanowiska. To jasny symbol decyzji Amerykanów, którzy w demokratyczny sposób wprowadzili do Białego Domu kandydata Demokratów.
Kolejne miesiące pokazały, że nie było to zadanie łatwe. Wszystko zakończyło się skandalicznym szturmem zwolenników Trumpa na Kapitol Stanów Zjednoczonych, ale ostatecznie zwyciężyła ona – demokracja.
„DZ” obok „The Washington Post”, „The New York Times”, „Die Zeit”
Równorzędną nagrodę w tej samej kategorii otrzymała okładka „The Washington Post”, przedstawiająca sędzinę Ruth Bader Ginsburg, która w latach 1993-2020 stała na czele Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. Zmarła w 2020 roku po 11 latach walki z nowotworem. Miała 87 lat.
– Ta strona jest wszystkim, czym RBG była: ikoniczna, silna i rozpoznawalna – ocenia kapituła.
W konkursie nagrodzono także m.in. „The New York Times” i „Die Zeit”, choć media nieanglojęzyczne stanowią wyjątki wśród wyróżnionych przez kapitułę Society for News Design.
SND działa od 1979 roku, organizując m.in. konkursu Best of Print News Design. To organizacja zrzeszająca osoby, które zajmują się przede wszystkim projektowaniem graficznym w mediach. Wywodzi się oczywiście z prasy drukowanej, dlatego nazywała się wcześniej Society of Newspaper Design, ale współcześnie skupia się również na internecie i projektach multimedialnych.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że w grudniu 2020 roku dwie okładki DZ znalazły się wśród najlepszych okładek prasowych w Europie. W prestiżowym konkursie projektowania prasowego European Newspaper Award DZ pojawił się w gronie laureatów jako jeden z czterech tytułów z Polski. Pierwsza nagrodzona okładka to ta po zwycięstwie Igi Świątek we French Open (12 października 2020 roku), a druga praca dotyczyła pandemii (15 maja 2020 roku). Autorem obu okładek jest również Tomasz Bocheński.