Były korespondent PAP stypendystą w Reuters Institute

Poza polskim dziennikarzem stypendium otrzymały dziennikarki z Austrii i Zimbabwe

Jakub Krupa, polski dziennikarz mieszkający w Wielkiej Brytanii, został stypendystą Reuters Institute w Oksfordzie. Podczas trzymiesięcznego pobytu ma szukać drogi do odbudowy zaufania do mediów publicznych w Polsce.

Poza Krupą w gronie stypendystów znaleźli się: Austriaczka Elisabeth Gamperl (Süddeutsche Zeitung) oraz dokumentalistka Zoe Ramushu (Zimbabwe/RPA). Cała trójka dołączy na trzy miesiące do dotychczasowych beneficjentów programu badawczego Reuters Institute.

Tematem, który będzie badał Krupa podczas pobytu w Oksfordzie, jest próba odbudowania zaufania do mediów publicznych w Polsce. „Najbardziej się cieszę z tego, że będę miał czas na inspirujące rozmowy z ludźmi zainteresowanymi stanem mediów w Polsce, niezależnie od poglądów” – napisał na Twitterze Krupa.

Z radością potwierdzam, że w sobotę przenoszę się na trzy miesiące do Oksfordu, aby na Reuters Institute pracować nad pomysłami na odbudowę mediów publicznych w Polsce.

Dziękuję @mlexclusive za ostatnie dziewięć miesięcy jako senior correspondent i wracam do redakcji w sierpniu. https://t.co/eFCBYeAcz9

— Jakub Krupa (@JakubKrupa) April 15, 2021

Krupa mówi „Press”, że nie mam złudzeń, że przez trzy miesiące nie da się przygotować od zera kompletnego planu odnowy mediów publicznych – Czerpiąc z moich czterech lat w PAP oraz opierając się o rozmowy z jak największą liczbą dziennikarzy (byłych i obecnych) z czołowych redakcji w Polsce, mam jednak nadzieję na to, że będę mógł zapoczątkować rozmowę o tym, jak prawdziwe media publiczne mogłyby wyglądać i czy – a jeśli tak, w jaki sposób – można podjąć się realizowania tych powtarzanych marzeń o „polskim BBC” – komentuje.

Dodaje, że kwestia dobrze działających, profesjonalnych i wiarygodnych mediów publicznych jest mu bliska ze względu na doświadczenie zawodowe. – Rezygnując z PAP, jasno podkreślałem, że poróżniło nas zrozumienie roli dziennikarza i etyki zawodowej – dodaje Krupa.

Jakub Krupa od 2012 roku mieszka w Wielkiej Brytanii. Od czerwca 2015 do września 2019 roku był korespondentem Polskiej Agencji Prasowej w Londynie. Obecnie (od sierpnia ubiegłego roku) pracuje w agencji informacyjnej MLex, gdzie opisuje kwestie regulacyjne związane m.in. z brexitem, cyberbezpieczeństwem i prywatnością danych. Jest również członkiem zarządu Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego, największego centrum polonijnego w Wielkiej Brytanii.