„Top Wszech Czasów” to audycja, w ramach której przez cały dzień emitowano w Trójce sto piosenek uznanych przez słuchaczy za najlepsze w historii muzyki. Regularnie nadawany był od 1994 roku, a pierwszy raz „Top Wszech Czasów” można go było słuchać już w 1983 roku. Pomysłodawcą formatu jest Marek Niedźwiecki.
W różnych latach „Top Wszech Czasów” emitowano w różne dni grudnia i początku stycznia, a od 2011 roku zawsze 1 stycznia. Ostatnie kilka lat „Top Wszech Czasów” prowadzili w Trójce Piotr Stelmach, Piotr Baron i Piotr Metz. Rok temu w 26. plebiscycie głosami słuchaczy wygrało „Bohemian Rhapsody” grupy Queen. Kolejne lokaty zajęły „Child In Time” Deep Purple i „Riders on the Storm” The Doors.
W tym roku Trójka nie ogłosiła jeszcze, czy wyemituje „Top Wszech Czasów”. Można jednak spodziewać się, że go nie będzie, gdyż póki co nie rozpoczęto głosowania wśród słuchaczy. Audycji nie ma też w opublikowanej już ramówce stacji na 1 stycznia 2021 roku.
„Top Wszech Czasów” w Radiu 357, piosenki wybiorą dziennikarze
Swój „Top” przygotowało za to Radio 357. – Przed Państwem muzyczne święto, czyli Top Wszech Czasów Radia 357. Przez 12 godzin będziemy grali najważniejsze utwory wybrane przez naszych dziennikarzy – informuje Radio 357. Program prowadzić będą Piotr Stelmach (w godz. 9.00-13.00), Marcin Łukawski (godz. 13.00-17.00) i Marek Niedźwiecki (17.00-21.00).
Główną różnicą będzie to, że piosenki do nowego zestawienia wybiorą prowadzący dziennikarze. – Po prostu nie mamy jeszcze nowego systemu do głosowania, pracujemy nad nim bardzo pilnie. Ale na to trzeba jeszcze trochę poczekać – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Piotr Stelmach z Radia 357. – Mimo to bardzo chcieliśmy wyemitować na naszej antenie „Top Wszech Czasów”, bo to audycja, bez której ani słuchacze, ani my nie wyobrażamy sobie Nowego Roku. To trochę jak Boże Narodzenie bez „Kevina..”. Dlatego wybraliśmy tym razem nasze najważniejsze utwory, nazywając to wewnętrznie „Topem Zerowym”. Niesamowite wyzwanie, ale udało się – podsumowuje.
Jak dodał Stelmach, Radio 357 przygotowuje się także do innej audycji, emitowanej dotychczas przez Trójkę: majowego „Polskiego Topu Wszech Czasów”.
Próbna emisja
Radio 357 przejęło i wyemitowało w ostatnich tygodniach dwa inne formaty, dotychczas przynależące do radiowej Trójki: piosenkę świąteczną (nazwaną w tym roku „Przyjaciele Pewnej Ryby”) oraz świąteczną licytację, prowadzoną na antenie przez Kubę Strzyczkowskiego. W sumie na rzecz Fundacji Świętego Mikołaja na laptopy do nauki zdalnej dla dzieci udało się zebrać tą drogą 278 269 złotych. Jak wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl, programu nadawanego testowo słuchało ok. 93 tys. osób.
Radiowcy nadal nie podają daty startu rozgłośni, podkreślając, że „wystartują gdy będą na 100 procent gotowi”. W święta przedpremierowo nadano dwie audycje w Wigilię, dwie w święto Bożego Narodzenia, oraz dwie – w drugi dzień świąt. W czwartek, 24 grudnia można było usłyszeć za mikrofonem Marcina Cichońskiego w „Cichy i historie bożonarodzeniowych hitów” o 12.00, a o 13.00 Gabi Darmetko w „Miasto, które nigdy nie śpi”. W Boże Narodzenie o 12.00 Łukasz Błąd przygotował świąteczny program, a o 13.00 Agnieszka Szwajgier zaprosiła do rozmowy ze swoimi gośćmi. W sobotę, 26 grudnia w południe za mikrofonem natomiast zasiadł Krzysztof Szubzda, a o 13.00 – Marcin Cichoński w „Granie nie tylko świąteczne”. Nie były to audycje na żywo, a programy nagrane wcześniej.
Na serwisie Patronite Radio 357 zebrało już ponad milion zł. Kwota miesięcznych wpłat od patronów to ponad 388 tys. zł, regularne wsparcie deklaruje 16,2 tys. osób.