Can Dündar skazany na 27 lat więzienia

Can Dundar

Były redaktor naczelny krytycznego wobec władz Turcji dziennika „Cumhuriyet” Can Dündar został w środę zaocznie skazany w Ankarze na 27 lat więzienia za szpiegostwo i wspieranie organizacji terrorystycznej. Prawnicy dziennikarza uznali jego proces za motywowany politycznie.

Dündarowi, który obecnie mieszka w Niemczech, groziło do 35 lat więzienia. Jego adwokaci ogłosili przed procesem, że nie stawią się na ostatnim przesłuchaniu, i wydali komunikat, w którym napisali: „Nie chcemy brać udziału w praktykach, które legitymizują z góry ustalony, polityczny werdykt”.

Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas skrytykował decyzję sądu w Ankarze i nazwał ją „poważnym ciosem dla niezależnego dziennikarstwa w Turcji”.

„Dziennikarstwo nie jest przestępstwem, ale służbą nieodzowną dla społeczeństwa – nawet, a zwłaszcza wtedy, gdy patrzy krytycznie na ręce władzy” – dodał.

Rzecznik tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, Fahrettin Altun, napisał na Twitterze, że wyrok na Dündara nie narusza wolności słowa, a Turcja oczekuje od swoich partnerów, że zaakceptują decyzję sądu i doprowadzą do ekstradycji dziennikarza.

Powołując się na dyplomatę w Berlinie, Reuters pisze, że niemiecki rząd nie wyda tureckim władzom Dündara, ponieważ uważa zarówno jego proces, jak i wyrok za motywowane politycznie.

Dla przeciwników Erdogana Dündar stał się symboliczną ofiarą dramatycznego i metodycznego ograniczania wolności mediów przez tureckie władze, które nasiliło się po próbie zamachu stanu z 15 lipca 2016 roku – komentuje Reuters.

Dziennik „Cumhuriyet” długo postrzegano jako jeden z bardzo nielicznych głosów krytyki pod adresem władz Turcji.

Kilkunastu dziennikarzy tej gazety oskarżono po nieudanym puczu o wspieranie sieci mieszkającego w USA islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena, którego Ankara oskarża o próbę zamachu stanu. Gulen zaprzecza zarzutom Ankary.

Dziennikarzy „Cumhuriyet” oskarżano też w ostatnich latach o powiązania z nielegalną Partią Pracujących Kurdystanu (PKK) oraz organizacją terrorystyczną o nazwie Rewolucyjny Front-Partia Wyzwolenia Ludu (DHKP-C).