Rynek porozumiał się w sprawie utworzenia polskiego Joint Industry Committee

"Przełomowy moment"

Witold Kołodziejski

Nadawcy telewizyjni, marketerzy, agencje mediowe podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia polskiego Joint Industry Committee, który zajmie się jednoźródłowym badaniem mediów. W liście strony wyraziły „gotowość do współpracy” i chęć wspólnego działania w tej sprawie z nadawcami radiowymi i internetowymi, które jeszcze analizują warunki współpracy. – Powstanie JIC będzie przełomowym momentem na polskim rynku mediów – ocenia Witold Kołodziejski, szef KRRiT.

Od kwietnia 2018 roku trwają prace nad nowym, jednoźródłowym badaniem mediów, które miałoby obejmować jednoczesny pomiar radia, telewizji i internetu. Nadzór nad tym procesem sprawuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji i zespół Telemetrii Polska w porozumieniu z rynkiem.

Kluczowym dla przyszłości badania będzie porozumienie rynkowe między wszystkimi stronami zainteresowanymi badaniami: nadawcami telewizyjni skupionymi w „MOC TV”, przedstawicielami Komitetu Badań Radiowych, wydawcami internetowymi reprezentowanymi przez PBI i Koalicję Marketerzy dla Lepszych Badań, agencjami mediowymi skupionymi w SAR oraz IAA Polska.

Nadawcy telewizyjni swoją propozycję mieli złożyć pozostałym podmiotom, bez zastrzeżeń mieli zaakceptować ją reklamodawcy i agencje mediowe, natomiast Polskie Badanie Internetu oraz Komitet Badań Radiowych (KBR tworzą: Eurozet, Grupa Radiowa Agory, Grupa RMF i Grupa ZPR Media) obecnie analizują warunki współpracy.

Efektem prac do tej pory było m. in. wspólne z KRRiT opracowanie kwestionariusza badania założycielskiego, które ma stać się bazą do właściwego badania jednoźródłowego. Teraz część uczestników rynku badań porozumiała się w celu utworzenia JIC-a (Joint Industry Committee), który docelowo ma zajmować się zarządzaniem jednoźródłowymi badaniami. Organizacja ma w przyszłym roku ogłosić przetarg na jednoźródłowe badanie mediów. –

Po przeprowadzeniu szeregu analiz doszliśmy do wniosku, że zadania, które staną przed Joint Industry Committee najsprawniej będzie realizowała organizacja w formie federacji związków pracodawców reprezentujących poszczególne media oraz stronę zakupową – tłumaczy Radosław Ziółek, przewodniczący rady nadzorczej MOC TV.

– Czas nie jest naszym sprzymierzeńcem, dlatego – nie chcąc spowalniać procesu – podjęliśmy decyzję, że prace nad statutem i strukturą JIC rozpoczniemy w gronie nadawców telewizyjnych oraz reprezentantów marketerów i agencji mediowych. Przyjęliśmy zobowiązanie, że projekt statutu postaramy się przedstawić członkom naszych organizacji do 20 grudnia i w sytuacji, gdy zostanie on zaakceptowany, statut niezwłocznie złożymy do KRS w celu zarejestrowania organizacji – podaje Rafał Jakubowski, członek Komitetu Sterującego Koalicji Marketerzy dla Lepszych Badań.

Paweł Tyszkiewicz, dyrektor zarządzający SAR zaznacza, że „na każdym etapie prac przygotowawczych deklarują gotowość do wspólnego działania z organizacjami pracodawców, przede wszystkim z organizacjami pracodawców reprezentujących wydawców internetowych i nadawców radiowych”. – Do powołania do życia takich organizacji będziemy usilnie namawiali zarządy wydawców internetowych i nadawców radiowych – zaznacza.

Natomiast Jerzy Minorczyk, dyrektor generalny IAA Polska stwierdza, że ich priorytetem pozostaje również kontynuacja współpracy z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w kwestiach dotyczących przyszłego badania konsumpcji mediów, w szczególności związanych z przygotowaniem i realizacją badania założycielskiego oraz testowaniem urządzeń pomiarowych.

„Powstanie JIC przełomowym momentem na polskim rynku mediów”

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która czuwa nad badaniem wielokrotnie powtarzała, że stworzenie JIC-a jest kluczowe dla dalszego rozwoju projektu jednoźródłowego badania mediów w Polsce.

Według przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego „powstanie JIC będzie przełomowym momentem na polskim rynku mediów”. – To kamień milowy na drodze wprowadzania nowego standardu badań. KRRiT zabiegała o to od kilku lat, a dziś zyskuje partnera w postaci sformalizowanej reprezentacji strony rynkowej. Dlatego też fakt podpisania listu intencyjnego oraz potwierdzonej w nim chęci dalszej współpracy z KRRIT w kwestiach dotyczących przyszłego badania konsumpcji mediów oceniamy bardzo pozytywnie – stwierdza.

Pozytywnie podpisanie listu intencyjnego w sprawie utworzenia JIC-a ocenia także Agnieszka Gosiewska, dyrektor zarządzająca Nielsen Polska. – Potrzeba powstania wspólnej reprezentacji rynku mediowego była dyskutowana od dłuższego czasu, więc cieszy nas że udało się takie porozumienie osiągnąć także na polskim rynku. Nielsen pracuje z JIC’ami w wielu krajach na całym świecie, z przyjemnością więc zaangażujemy się we współpracę także w Polsce. Mamy nadzieję, że nowa organizacja będzie pracowała zgodnie z globalnie wypracowanymi standardami i najlepszymi praktykami – zaznacza.

Z kolei reprezentujący wydawców internetowych Marcin Pery, prezes zarządu Gemiusa podkreśla, że cieszy się z idei powstania reprezentacji rynku komunikacji marketingowej, a „w tym w szczególności przedstawicieli strony zakupowej, zyskuje coraz bardziej realne kształty”. – W imieniu Gemius mogę zadeklarować, że każda inicjatywa JIC’a reprezentującego cały rynek medialny, której celem byłoby powstanie jednoźródłowego badania wszystkich mediów, będzie przez nas gorąco wspierana – deklaruje.

List intencyjny w imieniu Związku Pracodawców Ogólnopolskich Mediów Telewizyjnych (MOC TV) podpisał członek zarządu Przemysław Broniszewski; w imieniu marketerów Dariusz Andrian; prezes zarządu Związku Agencji Reklamowych; Rafał Jakubowski, członek Komitetu Sterującego Koalicji Marketerzy dla Lepszych Badań oraz Jerzy Minorczyk dyrektor generalny IAA Polska. Formalnym reprezentantem strony zakupowej w JIC ma być Związek Agencji Reklamowych.

Krótszy czas oglądania telewizji w 2019 roku

W 2019 roku liderem oglądalności wśród wszystkich widzów był Polsat, a w grupie komercyjnej TVN. Wśród głównych stacji wzrosty odnotowały TVP1 i TVP2, ale najwięcej zyskały TVP Sport, Super Polsat i TTV. Skrócił się średni czas oglądania telewizji, choć zwiększyły się wydatki reklamowe.

W 2019 roku średni dzienny zasięg radia wyniósł 72,2 proc., a tygodniowy – 91,2 proc. Z kolei średni dobowy czas słuchania wyniósł 269 minut. Najchętniej słuchaną stacją niezmiennie było RMF FM, a sieć Eska wyprzedziła Jedynkę.