Hanna Krall felietonistką „Tygodnika Powszechnego”

Hanna Krall

Hanna Krall, pisarka i reporterka, dołączyła do grona felietonistów „Tygodnika Powszechnego”.

O rozpoczęciu przez Krall współpracy z redakcją poinformowano w serwisie internetowym tygodnika i w jego social mediach. „Najbardziej znana polska reporterka Hanna Krall dołącza do grona felietonistów ‘Tygodnika Powszechnego’” – napisano.

„Hanko kochana, Ty na naszych łamach! Pamiętam nasze pierwsze spotkanie (rok 1977). I od tej pory…. Tyle już lat… ale nigdy, nawet w najśmielszych snach nie myślałem, że będziesz dla nas pisać felietony. Dziękuję Tobie i redakcji, że wpadła na ten pomysł. Co za radość!” – powitał Krall w „Tygodniku” redaktor senior ks. Adam Boniecki.

Jej pierwszy tekst ukazał się wydaniu pisma z 2 grudnia.

Hanna Krall lata temu była związana m.in. z „Polityką” i „Gazetą Wyborczą”. To autorka słynnego wywiadu z Markiem Edelmanem „Zdążyć przed Panem Bogiem” (1977) oraz licznych reportaży, które wydano jako „Trudności ze wstawaniem” (1990), „Taniec na cudzym weselu” (1994), „Dowody na istnienie” (1996), „Tam już nie ma żadnej rzeki” (1998), „To ty jesteś Daniel” (2001), „Żal” (2007), „Biała Maria” (2011). Napisał też minipowieści „Okna” i „Sublokatorka”.

Ukazały się również jej reportaże książkowe: „Wyjątkowo długa linia” (2004), „Król Kier znów na wylocie” (2006), „Różowe strusie pióra” (2009), a ostatnio książka „Synapsy Marii H.” (2020) oraz zbiór tekstów „Smutek ryb” (2020) wydawanych w „Wiadomościach Wędkarskich”, dla których Krall pisała po odejściu z „Polityki”. Przez kilka lat była związana z zespołem filmowym TOR, jej teksty były podstawą scenariuszy filmowych, m.in. Krzysztofa Kieślowskiego.

Ostatnio do grona felietonistów „TP” dołączyli m.in. Zuzanna Radzik i Jacek Podsiadło.

Z kolei Anna Dziewit-Meller w październiku br. zakończyła współpracę z pismem, argumentując to tym, że w obliczu tego, co dzieje się na ulicach polskich miast (chodziło o protesty Ogólnopolskiego Strajku Kobiet przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego) nie widzi dla siebie miejsca w piśmie o charakterze katolickim. Teraz pisze dla „Polityki”.

Według danych ZKDP w sierpniu br. średnie rozpowszechnianie płatne razem „Tygodnika Powszechnego” wynosiło 26 686 egz.