Miejskie Biuro Kultury 4 listopada nie przedłużyło Dudko funkcji sekretarza jury konkursu. O sprawie napisała „Gazeta Stołeczna”. – Przyjęłam tę decyzję do wiadomości. Powołano się na list od rodziny Ryszarda Kapuścińskiego, ale mi go nie pokazano – mówi Dudko w rozmowie z „Press”. Jak zaznacza, nie wie, kto konkretnie mógł być autorem listu. – Nie znam całej rodziny. Z panią Alicją Kapuścińską (wdową po Ryszardzie Kapuścińskim – przyp. red.) jestem cały czas w bardzo dobrych stosunkach i relacjach przyjaźni – dodaje.
List w sprawie nieprzedłużenia umowy Dudko wystosowali jurorzy nagrody: Małgorzata Szejnert, Olga Stanisławska, Maciej Zaremba-Bielawski i Piotr Mitzner. „Współpracowaliśmy latami z Bożeną Dudko. Jesteśmy przekonani, że rozwój, rosnący prestiż i międzynarodowa pozycja Nagrody są głównie jej zasługą (…). Nie chcemy wchodzić w przyczyny decyzji Biura Kultury Urzędu Miasta Warszawy. Zwracamy jednak uwagę na fakt, że mecenas pozbył się właściwej osoby na właściwym miejscu, oddanej i twórczej, i zerwał ciągłość dobrego doświadczenia” – piszą jurorzy w liście opublikowanym na stronach „Gazety Stołecznej”.
– 4 listopada dowiedziałam się, że zostaję odwołana. Powiedziano mi, że skonsultowano decyzję z Komisją Kultury i Promocji Miasta Rady m.st. Warszawy i z „Gazetą Wyborczą”. Dla dobra nagrody chciałam, żeby Biuro Kultury pierwsze o tym powiadomiło, ale na facebookowym profilu nagrody wciąż nie ma informacji o zmianach – mówi Dudko. – Chcieliśmy tę nagrodę przeprowadzić przez trudny czas pandemii. Okazało się, że nie jest nam to dane. Mam nadzieję, że moja następczyni sobie ze wszystkim poradzi – dodaje. Jak pisze Wyborcza.pl, sekretarzem ma być dotychczasowa menedżerka nagrody Maria Krawczyk.
Organizatorami Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego są Miasto Stołeczne Warszawa i „Gazeta Wyborcza” (Agora). Patronem honorowym jest Alicja Kapuścińska.
Bożena Dudko jest dziennikarką i redaktorką, w latach 1993-2005 pracowała w dziale reportażu „Gazety Wyborczej”. Jest współautorką (wraz Mariuszem Szczygłem) koncepcji 16-tomowej kolekcji „Dzieł wybranych” Kapuścińskiego.
Do 2016 roku swoja Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawała Polska Agencja Prasowa. W 2016 roku ówczesny prezes PAP Artur Dmochowski zdecydował o jej zawieszeniu.