Piotr Szumlewicz rozstał się z Halo.Radiem

Odchodzi także Wojciech Krzyżaniak

Piotr Szumlewicz i Wojciech Krzyżaniak

Piotr Szumlewicz, przewodniczący związku zawodowego Związkowa Alternatywa, kończy swoją współpracę z Halo.Radiem. Z internetowej rozgłośni odchodzi także Wojciech Krzyżaniak.

Piotr Szumlewicz rozstaje się z internetowym Halo.Radiem, bo jego zdaniem przestaje pełnić rolę medium obywatelskiego.

– Nie ma tam transparentności, nie ma współpracy przy podejmowaniu decyzji, a o takich sprawach jak obniżka wynagrodzenia o 25 proc. dowiedziałem się z Facebooku. I nie chodzi tu o kwotę, tylko o styl – mówi Szumlewicz. – To są największe grzechy, które krytykuje w korporacjach. Nie mogę firmować swoją twarzą czegoś, co jest przeciwne moim ideom – dodaje. Ze słuchaczami pożegnał się na antenie w środę wieczorem, gdzie skrytykował dyrektora programowego stacji Kubę Wątłego za „niecenzuralny sposób komunikacji”.

Dodał, że w radiu przeszkadza mu też autorytaryzm.

Wojciech Krzyżaniak żegna z Halo.Radio

Z kolei Wojciech Krzyżaniak o swoim rozstaniu poinformował w środę wieczorem na Facebooku. Prowadził w radiu codzienne pasmo od 10 do 13.

Napisał, że około 21.30 został pozbawiony możliwości pożegnania się ze słuchaczami Halo.Radio przez redaktora naczelnego Mariusza Rokosa. „Krótko mówiąc, jakoś tak chyba dyscyplinarnie, czy coś. Złamaniem dyscypliny było ponoć upublicznienie przeze mnie podczas środowej audycji tajnych informacji z tajnego kolegium pełnego tajności medium obywatelskiego” – dodał.

Jak informuje jedyną rzeczą, którą „zdradził” był lekceważący stosunek nowego „naczelnego” wobec osób odchodzących z radia.

Już po tej środowej audycji fani Halo.Radia pytali Krzyżaniaka czy ma zamiar sam odejść, po tym co powiedział na antenie. Wieczorem napisał: „Jeżeli chcecie ze mną nadal rozmawiać, to – szybko się to zadziało, nie mam lepszego pomysłu – zapraszam na swój kanał na YT”.

Krzyżaniak i Szumlewicz to kolejne osoby, które odchodzą z Halo.Radia. W poniedziałek z tym medium rozstał się publicysta Tomasz Piątek. Wcześniej ogłosili to Radosław Gruca i Marcin Celiński. Teraz razem chcą założyć kanał społeczno-polityczny „Reset Obywatelski”.

Ze stacji odeszli także Karolina Rogaska, Joanna Frejus, Kornel Wawrzyniak, Bart Staszewski i Emilia Wiśniewska. – Namawiałem w Halo.Radiu do spotkania z osobami, które odeszły, aby wypracować kompromis. Odeszło przecież 30 proc. załogi. Usłyszałem jedynie, że „to już jest przeszłość” – opowiada Szumlewicz. Teraz sam zamierza dołączyć do projektu „Reset Obywatelski”.

W tym tygodniu redaktorem naczelnym Halo.Radia został Mariusz Rokos – to nowo utworzone stanowisko w strukturze rozgłośni. Dyrektorem programowym pozostaje Kuba Wątły.

Problemy Halo.Radia

Niedawno informowaliśmy o planowanych zmianach w funkcjonowaniu internetowego Halo.Radia, które są konieczne, by poprawić jego sytuację finansową. Z pisma do słuchaczy i patronów wynika, że potrzebne jest ograniczenie kosztów. W tym celu zmniejszona ma zostać m.in. stawka za prowadzenie programów dla dziennikarz. Dodatkowo do końca 2020 roku nie będą uzupełniane wakaty.

Halo.Radio rozpoczęło nadawanie 1 października 2019 roku. Od początku medium jest wspierane ze zbiórki crowdfundingowej, na koncie Fundacji Obywatelskiej w serwisie Patronite.pl. do tej pory uzbierano łączną sumę 470,5 tys. zł. Aktualnie chęć wpłacania za pośrednictwem Patronite.pl w sumie ok. 15 tys. zł miesięcznie na działanie radia deklarują 453 osoby.