O tym, że złożyła wypowiedzenie z pracy w radiowej Trójce, Katarzyna Pruchnicka poinformowała w poniedziałek po południu na Facebooku.
– Co dałam Trójce? Uwielbiane przez słuchaczy sobotnie poranki ( „Zapraszamy na weekend”), docenianą przez rodziców, nauczycieli i nie tylko „Godzinę wychowawczą” i moje najsmaczniejsze oczko w głowie, czyli kulinarny „A nuż widelec” – wyliczyła. – Co dostałam? Warsztat dziennikarski od Mistrzów i Przyjaciół po obu stronach radiowego mikrofonu – stwierdziła.
– Do usłyszenia za czas jakiś. W innym, dobrym miejscu – zaznaczyła. Przytoczyła też mail od słuchacza, który podziękował jej za odpowiedź na przesłaną wiadomość.
Z radiową Trójką Katarzyna Pruchnicka była związana od wiosny 2001 roku. Była reporterką w redakcjach publicystyki i aktualności, wydawała różne audycje (m.in. „Klub Trójki”, „TuBarona”, „Prywatna Kolekcja”), była autorką i prowadzącą audycji kulinarnych „Poszukiwacze zaginionych smaków”, „Dobra kuchnia” i „A nuż, widelec”.
Ponadto Pruchnicka prowadziła cykl „Godzina wychowawcza” oraz poranne „Zapraszamy do Trójki” w soboty.
Patrycjusz Wyżga żegna się z radiową Trójką
O odejściu z radiowej Trójki poinformował także w poniedziałek wieczorem Patrycjusz Wyżga. – Praca w Programie Trzecim była moim najważniejszym zawodowym marzeniem. Śniło mi się to od czasów liceum. Wreszcie się udało. W niezbyt idealnym momencie, fakt. Wszyscy mieliśmy wtedy wątpliwości. Ja – i Wy. Ale dzisiaj wiem, że było warto – stwierdził. – Dzisiaj wiem, że wątpliwości już nie ma. Nie mam ich ja, nie macie ich Wy. Wiem to od Was. Wiem, bo mi o tym piszecie. To dla mnie największy sukces: codzienną pracą i postawą udało mi się zaskarbić sympatię wielu z Was. Dziękuję – podkreślił.
– Dziękuję moim Koleżankom i Kolegom z Myśliwieckiej. To moi Mistrzowie. Mam na myśli dziennikarzy – i nie tylko dziennikarzy. Kiedy mówi się, że to najlepszy radiowy adres w Polsce, nie ma w tym żadnej przesady. Swego czasu zeszli się w Trójce najlepsi radiowcy w historii naszego kraju. Jestem wdzięczny, że wielu z Nich miałem okazję osobiście poznać. Jestem wdzięczny, że dane mi było przyglądać się z bliska Ich mistrzowskiej pracy. Trójkowicze, dziękuję! – wyliczył.
– Szanowni Państwo, nigdzie nie znikam. Przyroda – tak mi bliska – pokazuje nam nieustannie, czym jest odrodzenie. Tak jak w przyrodzie nic nie ginie, tak nie zginie Trójka i Trójkowicze. Bo Program Trzeci to nie mury ani adres. Trójka to ludzie. Trójka to także Wy – zapewnił Wyżga.
Odchodzę z Trójki.https://t.co/sulNsBxH0R pic.twitter.com/BYCrgiGeGD
— Patrycjusz Wyżga (@patrycjuszwyzga) September 28, 2020
Patrycjusz Wyżga na stałe do zespołu radiowej Trójki dołączył na początku 2018 roku. Prowadził przede wszystkim popołudniowe wydania „Zapraszamy do Trójki”, a jesienią ub.r. został też gospodarzem cotygodniowej audycji „Akcja, giełda!”.
Wcześniej przez 10 lat pracował w Grupie TVN. Był związany z redakcją gospodarczą, prowadził w TVN24 BIS programy „24 godziny”, „Dzień na świecie”, „Świat o czwartej” i „Otwarcie dnia”.
Wyżga współpracę z Trójką zaczął już w 2016 roku, przygotowywał „Informator ekonomiczny” i „Bardzo ważny projekt”.
Tomasz Rożek dołączył do Dariusza Rosiaka
Tomasz Rożek w ubiegłym tygodniu zdecydował się na ostateczne odejście z PR III Polskiego Radia. Jednocześnie dołączył do grona współpracowników „Raportu o stanie świata” – podcastu tworzonego przez również byłego pracownika Trójki – Dariusza Rosiaka (w zespole pracuje także m.in. Agata Kasprolewicz, która rozstała się z Polskim Radiem kilka miesięcy temu).
Po raz pierwszy Rożek pojawił się jako gość podcastu w sobotę, 26 września br. – Nowa rubryka raportu i nasz nowy znakomity współpracownik dr Tomasz Rożek. Z nami dziennikarz naukowy, witamy cię serdecznie, będziemy regularnie rozmawiać na tematy związane z nauką – zapowiedział Dariusz Rosiak nowego współpracownika.
W rozmowie z nami Tomasz Rożek potwierdził swoje odejście z Trójki i dołączenie do redakcji „Raportu…”.
– Będę pojawiać się w podcaście co dwa tygodnie w soboty, chyba że będzie taka potrzeba, wtedy częściej – powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl.
Jako jeden z powodów swojego odejścia z Programu III podał nieobecność Marcina Łukawskiego na antenie w porannych audycjach. – Dzisiaj już nie było „Pytań z kosmosu”, nie ma w Trójce mojego partnera Marcina Łukawskiego – zaznaczył. O innych przyczynach odejścia nie chciał rozmawiać.
Odchodzą także Grażyna Dobroń i Roma Leszczyńska
– Pożegnałam się z Trójką bez żalu, ponieważ to, co jest w niczym Trójki nie przypomina – napisała na Facebooku Grażyna Dobroń, związana z Programem III od 1981 roku. Dobroń ostatnio przygotowywała audycję „Instrukcja obsługi człowieka”. – Nie znikam jednak. Mam kilka pomysłów na siebie i mam nadzieję, że w ciągu miesiąca znajdziecie mnie na YouTubie, a jeśli nie tam, dam znać, gdzie mnie szukać – zapowiedziała.
Opublikowany przez Grażynę Dobroń Poniedziałek, 28 września 2020
Z Trójką żegnają się wydawcy Edyta Kocemba i Roma Leszczyńska, która przeszła na emeryturę. Do zespołu Programu III dołączyła w 2018 roku.
Według badania Radio Track od czerwca do sierpnia br. Trójka miała 3,9 proc. udziału w rynku słuchalności, to rekordowo niski wynik stacji w tym badaniu.
Seria odejść z Trójki po dymisji Strzyczkowskiego
Po tym jak miesiąc temu Kuba Strzyczkowski został przez prezes Polskiego Radia Agnieszkę Kamińską odwołany ze stanowiska dyrektora Trójki, które pełnił od końcówki maja br., ze stacją pożegnała się spora grupa dziennikarzy.
W połowie września z rozgłośnią po 23 latach pracy rozstał się dziennikarz muzyczny Piotr Stelmach. W zeszłym tygodniu z Polskim Radiem pożegnała się Gabriela Darmetko, która oprócz Trójki pracowała też w Jedynce i Radiu BiS.
Wcześniej ze stacji odeszli m.in. Beata Pawlikowska, Tomasz Michniewicz (oboje na antenę stacji zaprosił Strzyczkowski), a także związani z rozgłośnią dłużej Jan Kałucki (przeszedł do Canal+ Sport), Katarzyna Borowiecka (prowadzi zbiórkę na internetowy podcast) i Marcin Cichoński.
Ponad tydzień temu Trójka ogłosiła, że przejdzie do niej Łukasz „Ciechan” Ciechański, poprzednio związany z Rock Radiem. Jednocześnie na antenie stacji zadebiutowali Witold Lazara i pracujący na co dzień w TVP Info Karol Gnat.
W miejsce Kuby Strzyczkowskiego dyrektorem Trójki został Michał Narkiewicz-Jodko, który nadal jest dyrektorem Agencji Muzycznej Polskiego Radia. Natomiast na wicedyrektorów stacji powołano Marka Wiernika i Piotra Kordaszewskiego.