TVP Kultura bez „Tygodnika kulturalnego” i Agnieszki Szydłowskiej

Agnieszka Szydłowska

„Dowiedzieliśmy się właśnie, że po 15 latach Tygodnik Kulturalny schodzi z anteny TVP Kultura. Chcielibyśmy Wam podziękować za cały ten wspólny czas, za Wasze uwagi, sugestie, ogromne wsparcie i nieustające zainteresowanie, jakie nam okazywaliście (…) Nie istnieje chyba inny program, w którym na równych prawach ścierałyby się tak różne osobowości i poglądy” – poinformowano na profilu „Tygodnika kulturalnego” na Facebooku.

Z TVP Kultura musi pożegnać się również Agnieszka Szydłowska. „Po 15 latach pracy, wielu godzinach potu i wspaniałości zwolnienie mnie z TVP Kultura (przez telefon) trwało 2 minuty. Alleluja!” – napisała dziennikarka na Facebooku.

Szydłowska współtworzyła „Tygodnik kulturalny” i była gospodynią programu „Niedziela z…”.

Biuro prasowe TVP przekonuje, że „Agnieszka Szydłowska nie została zwolniona z TVP”. „Została przez dyrekcję anteny poinformowana, że nie poprowadzi koncertu »Scena Alternatywna« w Opolu z uwagi na zmianę koncepcji. Program, który prowadziła nie był emitowany na antenie TVP Kultura od kilku miesięcy, nie ma go również w ramówce jesiennej” – przekazała spółka. Na pytanie o powody zdjęcia z anteny „Tygodnika kulturalnego” TVP nie odpowiedziała.

– Dziwi mnie, że program przetrwał aż 15 lat. Przecież jego założeniem było, że inteligentni ludzie o sprzecznych opiniach dyskutują, szanując się nawzajem. Do tego dyskutują o tym, co ważne, czyli rzadko o doraźnej polityce. Żadna z tych składowych nie ma przecież sensu z punktu widzenia urzędnika za biurkiem w telewizji. Cieszmy się, że ta radiostacja z lepszego świata, jaką był „Tygodnik kulturalny”, w ogóle dała radę tak długo nadawać – komentuje Michał Chaciński, były prowadzący magazyn.

Były dziennikarz Programu II Polskiego Radia Adam Suprynowicz, który współpracował z „Tygodnikiem kulturalnym”, decyzją też jest zdziwiony. – Miałem wrażenie, że w mediach publicznych to było jedno z nielicznych miejsc, gdzie rzeczywiście istniała dyskusja i ścierały się różne poglądy. To było kształcące dla nas wszystkich – mówi Suprynowicz. – Zdejmowanie dobrego programu jest jakimś absurdem – uważa.

Michal Oleszczyk z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, autor podcastu SpoilerMaster i były współpracownik TVP Kultura, zdjęcie programu uważa za dużą stratę. – Wiem jednak, że każda osoba ze stałego zespołu „Tygodnika kulturalnego” ma tak wysokie kompetencje, tak nienaganną etykę pracy i cieszy się tak dużym zaufaniem widzów, że wszystkie te osoby pozostaną w żywym kontakcie z publicznością ceniącą sobie wysokiej klasy dziennikarstwo kulturalne. Szkoda jedynie, że platformą do wspólnych spotkań tych wybitnych osób nie będzie już antena telewizji publicznej – uważa Oleszczyk.

Agnieszka Szydłowska po tym, jak w maju dyrekcja Programu III Polskiego Radia unieważniła głosowanie „Listy przebojów Trójki” i publicznie zarzuciła Markowi Niedźwieckiemu manipulację przy liczeniu głosów, złożyła w radiu wypowiedzenie. Pracę w radiowej Trójce rozpoczęła w 2003 roku. Prowadziła m.in. „Radiowy dom kultury” i „Program alternatywny”.