REM: materiały „Wiadomości” o marszałku Senatu są „nagonką medialną”

Materiały „Wiadomości” TVP 1 o marszałku Senatu Tomaszu Grodzkim z początku stycznia dowodzą prowadzenia nagonki medialnej na wysokiego przedstawiciela Rzeczpospolitej Polskiej – stwierdziła Rada Etyki Mediów.

Do REM o opinię dotyczą materiałów „Wiadomości” z 3 i 6 stycznia na temat Tomasza Grodzkiego zwróciła się Anna Szczepańska. Rada zapoznała się także z innymi materiałami „Wiadomości” dotyczącymi marszałka Senatu. Jak podała w oświadczeniu, łącznie od 1 do 9 stycznia było ich dziesięć, trwały razem 28 minut. „Marszałek Grodzki wypowiadał się w nich przez 1 min 4 sek. W pozostałym czasie był oskarżany” – stwierdziła REM. Rada wskazała, że autorzy materiałów używali wobec niego „szkalujących określeń”.

Zdaniem REM „nieprofesjonalne i nieetyczne było cytowanie badania opinii mało wiarygodnej placówki w sprawie, w której nie postawiono nawet zarzutów” (3 stycznia przytoczono w „Wiadomościach” wyniki sondażu Social Changes dla wPolityce.pl z pytaniem: „Czy wierzy Pan/Pani, że Tomasz Grodzki przyjmował łapówki?”).

„Jednostronność przekazu, brak materialnych dowodów przestępstwa przy równoczesnym powtarzaniu oskarżeń, stosowanie negatywnie nacechowanych określeń łamie wszystkie siedem zasad Karty Etycznej Mediów (prawdy, obiektywizmu, oddzielenia informacji od komentarza, uczciwości, szacunku i tolerancji, pierwszeństwa dobra odbiorcy oraz wolności i odpowiedzialności)” – napisała w oświadczeniu Rada Etyki Mediów, podpisanym przez członka REM Andrzeja Krajewskiego.

„Opinia tzw. Rady Etyki Mediów ws. materiałów @WiadomosciTVP dotyczących zarzutów korupcyjnych wobec @profGrodzki to próba tłumienia krytyki prasowej – co w Polsce jest zakazane. Ww. materiały zawierają stanowisko wszystkich stron. W tym prof. Grodzkiego. Nie damy się zastraszyć!” – skomentował na Twitterze Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

W zeszłym tygodniku pełnomocnik Tomasza Grodzkiego poinformował, że do prokuratury zostały złożone zawiadomienia dotyczące zniesławienia marszałka Senatu m.in. przez redaktora naczelnego serwisu Tvp.info Samuela Pereirę.