Fundacja Inspiratornia zaprasza dziennikarzy prasowych, internetowych, radiowych i telewizyjnych do udziału w konkursie „Uzależnienia XXI wieku”. Jest to już piąta, zatem jubileuszowa edycja! Od 2014 roku celem konkursu jest popularyzacja wiedzy na temat współczesnych uzależnień, m. in. uzależnienia od gier komputerowych, seksu, pracy, zakupów czy patologicznego hazardu. Nabór prac trwa do 7 października.
Dzięki dotychczasowym edycjom konkursu, udało się zainteresować tematem uzależnień behawioralnych ponad 100 dziennikarzy w całej Polsce. W sumie przez 5 lat nadesłano 170 prac.
– Jubileusz stanowi okazję do zwrócenia uwagi na dwa ważne wydarzenia związane z obszarem uzależnień behawioralnych: Fundacja CBOS ogłosi wyniki najnowszych badań poświęconych skali tych uzależnień w Polsce. Natomiast Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie wpisała uzależnienie od seksu oraz uzależnienie od gier komputerowych do klasyfikacji ICD-11. To zaś pozwoli w przyszłości zająć się na szeroką skalę profilaktyką i terapią tych zaburzeń. Dlatego tak ważna jest już teraz edukacja w tym obszarze – mówi inicjatorka konkursu, Maja Ruszpel – terapeutka uzależnień.
Nadesłane przez dziennikarzy prace oceni Jury w składzie: Katarzyna Surmiak-Domańska – Instytut Reportażu, dr hab. Barbara Giza – profesor Uniwersytetu SWPS, dr Bernadeta Lelonek-Kuleta – KUL.
Jurorzy przyznają tradycyjnie trzy nagrody główne oraz wyróżnienia. Dodatkowo, z okazji jubileuszu konkursu, nagrodzona zostanie praca opublikowana w mediach lokalnych.
Konkurs zakończy uroczysta Gala, która odbędzie się w Warszawie we Wrzeniu Świata podczas której nastąpi wręczenie nagród laureatom konkursu. Poza nagrodami głównymi, nagrody przekażą również patroni konkursu: wydawnictwo ISKRY oraz Uniwersytet SWPS.
Regulamin konkursu umieszczony jest na stronie www.fundacja-inspiratornia.pl.
Konkurs „UZALEŻNIENIA XXI WIEKU” organizowany od 2014 roku przez Fundację Inspiratornia dofinansowany jest ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia w ramach konkursów przeprowadzanych przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.
Dotychczas nagrodzono już 19 dziennikarzy pracujących w radiu, prasie, internecie i telewizji. Poniżej przedstawiamy laureatów wszystkich edycji konkursu.
LAUREACI KONKURSU „UZALEŻNIENIA XXI WIEKU” I edycja I miejsce: Agnieszka Urazińska za reportaż „Nimfomanka” („Wysokie Obcasy”) II miejsce: Wojciech Staszewski za reportaż „Wszyscy jesteśmy siecioholikami” („Newsweek”) III miejsce: Kamila Perka za audycję radiową „Musisz zacząć grę od nowa” (Radio Łódź) Wyróżnienie: Katarzyna Pelc za audycje radiowe w Radiu Kraków pt. „Anonimowi Żarłocy” oraz „Uzależnienie od seksu”. II edycja I miejsce: Michalina Kaczmarkiewicz za artykuł „Obstawiam życie” („W drodze”) II miejsce: Jakub Jamrozek za audycję radiową „Strefa prywatna”: Uzależnienie od mediów społecznościowych i Internetu” (Polskie Radio „Czwórka”) III miejsce: Anna Gmiterek-Zabłocka za reportaż radiowy „Gdy klikanie staje się obłędem” (Radio TOK FM − Lublin) Wyróżnienia: Katarzyna Pelc za audycję radiową „Kiedy praca uzależnia” (Radio Kraków) oraz Marta Jarosz za wywiad „Życie nałogowego gracza bez retuszu: Inicjowałem seks i liczyłem, że ona odmówi…” (Dziennik.pl). III edycja I miejsce: Jakub Jamrozek za audycję poświęconą uzależnieniu od pornografii (Polskie Radio „Czwórka”) II miejsce: Maja Narbutt za artykuł „Klub spłukanych hazardzistów” (tygodnik „Sieci”) III miejsce: Brygida Grysiak za reportaż „Jak narkotyk” (wyemitowany w programie „Czarno na białym” Telewizja TVN) Wyróżnienia: Kinga Grabowska z Polskiego Radia Olsztyn za audycję „Porozmawiajmy o uzależnieniu od Internetu”, Agnieszka Dziaman za reportaż poświęcony seksoholizmowi wyemitowany w programie „Dzień dobry TVN”. IV edycja I miejsce: Agnieszka Urazińskia – za reportaż Chore nagranie opublikowany w tygodniku Wysokie Obcasy II miejsce: Izabela O’Sullivan za reportaż „Byłam jak chomik w kołowrotku”. Pracoholizm dotyka kobiet w takim samym stopniu jak mężczyzn, który ukazał się na stronie Weekend Gazeta.pl III miejsce: Jakub Jamrozek –za audycję radiową Hazard – kiedy życie staje się grą wyemitowaną na antenie Czwórki Polskiego Radia, Wyróżnienia: Marcin Piątek za reportaż Zgrani do granic, który ukazał się w tygodniku Polityka oraz Ludmiła Anannikova za artykuł Złapani w sieć opublikowany w Gazecie Wyborczej. |
Więcej informacji: www.fundacja-inspiratornia.pl fundacja.inspiratornia@gmail.com
tel.: 606 662 355; 608 015 735
Projekt jest dofinansowany ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia w ramach konkursu przeprowadzonego przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.
Maja Ruszpel
Specjalista psychoterapii uzależnień w procesie certyfikacji PARPA
Konsultantka ds. CSR
telefon 606 662 355
Fundacja Inspiratornia powstała w 2010 roku; specjalizuje się w organizowaniu kampanii społecznych oraz działaniach informacyjnych i edukacyjnych realizowanych w przestrzeni publicznej. Pierwszym takim działaniem było namalowanie graffiti poświęconego uzależnionym: „Leczyć zamiast karać”; z udziałem m.in. Marka Balickiego, Wiktora Osiatyńskiego i Tomka Lipińskiego.