Konkurs miał na celu promowanie dzieł artystów nominowanych do Nagród Mediów Publicznych, powrócił po 11 latach przerwy z inicjatywy Krzysztofa Czabańskiego, szefa Rady Mediów Narodowych.
– To jest interes wzajemny – świata współczesnej polskiej kultury i świata polskich mediów. My – na tyle na ile możemy – będziemy wspomagać świat kultury, również promocyjnie – nie tylko finansowo. Liczymy na to, że dzięki współczesnym polskim twórcom nasza oferta programowa stanie się o wiele bardziej atrakcyjna dla naszych widzów, słuchaczy i czytelników – podkreślił Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.
Laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz został Wawrzyniec Kostrzewski, reżyser teatralny doceniony za „zaangażowaną i wielokrotnie nagradzaną pracę reżyserską na polu Teatru Telewizji, przybliżanie sztuki teatru z wykorzystaniem mediów audiowizualnych oraz wirtuozerskie zmierzenie się z kamieniem milowym polskiego dramatu patriotycznego – „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego”. Kapituła obradowała w składzie: Przemysław Babiarz (przewodniczący), Piotr Bernatowicz, Adam Bujak, Krzysztof Ziemiec.
W kategorii Muzyka zwycięzcą został Jan Ptaszyn Wróblewski. Nestor polskiego jazzu nagrodzony za „niezwykłą osobowość muzyczną i bezprecedensową obecność na jazzowej scenie od ponad 60-ciu lat, za kompozycje, które tworzyły i niezmiennie tworzą idiom polskiego jazzu, za działalność pedagogiczną i niestrudzoną pracę popularyzatorską prowadzoną w Polskim Radiu, której owocem jest wielopokoleniowa rzesza miłośników jazzu”. W tej kategorii kapituła obradowała w składzie: Krzysztof Penderecki, Joanna Wnuk-Nazarowa (przewodnicząca), Krystyna Prońko, Mateusz Pospieszalski i Mieczysław Kominek. – Jan Ptaszyn Wróblewski wybrał jazz już w latach 50., jako dziedzinę dającą, zwłaszcza wówczas, szansę na artystyczną wolność – podkreśla Joanna Wnuk-Nazarowa. – Na „Trzech kwadransach jazzu” obecnych w radiowej Trójce od 1970 roku wychowały się pokolenia Polaków.
W kategorii Słowo nagrodę otrzymał Jarosław Marek Rymkiewicz „za nieustające poszukiwanie ducha polskości zarówno w historii jak i w dniu dzisiejszym oraz za mistrzowskie przedstawienie go w swojej poezji, esejach i dramatach, za ponad 60-letnią twórczą obecność w dyskursie narodowym oraz za ukazanie Polakom ich największego poety Adama Mickiewicza i jego twórczości w sposób nieoczywisty, wysoce oryginalny, daleki od wszelkich konwencji”. Kapituła obradowała w składzie: Joanna Siedlecka, Krzysztof Masłoń (przewodniczący), Maciej Pawlicki, Wojciech Tomczyk i Piotr Zaremba. – Nazwa kategorii, w której ośmieliliśmy się jako Kapituła zmierzyć zasługi Jarosława Marka Rymkiewicza odnosi się do „Słowa”, a to jest pojęcie szersze niż poezja, dramat, proza. Obejmuje również obecność pisarza w mediach, a co za tym idzie sposób komunikowania się autora z czytelnikami, czy pisarza ze społeczeństwem – mówił Krzysztof Masłoń.
Ponadto przyznano dwie nagrody specjalne, otrzymali je Andrzej Dobosz, pisarz, felietonista i aktor oraz reżyser filmów dokumentalnych Krzysztof Talczewski za film „Niepodległość”.
Czabański podczas gali dodał, że „media publiczne mają szczególną misję promowania polskiej kultury współczesnej”.
– Taki jest sens i cel nagród, których laureatów dziś poznaliśmy. Bogactwo i różnorodność nominacji – zarówno jeśli chodzi o wiek nominowanych, styl ich artystycznego funkcjonowania oraz dziedziny, w jakich tworzą wybitne dzieła, świadczy o tym, jak bardzo polskiej kulturze potrzebny jest mecenat państwa. Gratuluję wszystkim nominowanym, w moich oczach oni wszyscy są zwycięzcami – zaznaczył.
Laureaci konkursu zostali przedstawieni podczas gali, która odbyła się 16 września w Teatrze Polskim w Warszawie. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali statuetkę oraz honorarium w wysokości 100 tys. zł.
Nominacje w poszczególnych kategoriach otrzymali – w Obraz: Wojciech Korkuć, Wawrzyniec Kostrzewski, Bolesław Pawica, Zbigniew Rytel, Krzysztof Talczewski; w Muzyka: Marek Moś, Janusz Prusinowski, Józef Skrzek, Jan Ptaszyn Wróblewski, Agata Zubel; a w Słowo: Włodzimierz Bolecki, Andrzej Horubała, Antoni Libera, Andrzej Nowak, Jarosław Marek Rymkiewicz.
Laureaci konkursu zostali przedstawieni podczas gali, która odbyła się 16 września w Teatrze Polskim w Warszawie. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali statuetkę oraz honorarium w wysokości 100 tys. zł. Patronat nad inicjatywą objęła Rada Mediów Narodowych.