Polskie Radio żegna się z Mariuszem Gzylem

„Nie widzę ku temu powodów, zostawiam ocenę słuchaczom”

Mariusz Gzyl

Polskie Radio nie przedłużyło umowy z Mariuszem Gzylem, dziennikarzem prowadzącym audycje ekonomiczne i dla kierowców. – Trudno być sędzią we własnej sprawie, ale nie znajduję powodów dla takiej decyzji – komentuje dziennikarz dla portalu Wirtualnemedia.pl.

Mariusz Gzyl z Polskim Radiem związany jest od 1993 roku, z kilkuletnią przerwą na pracę w „Rzeczpospolitej”. W radiowej Jedynce prowadził ostatnio programy „Radio kierowców”, „Pieniądz nie śpi”, „Bezpieczny weekend” i „ Ekspres Jedynki”. Oprócz tego w Polskim Radiu Dzieciom ma audycję „Skarbonka”. Od lat był zatrudniony na zasadzie przedłużanych umów na czas określony.

Jak się dowiedzieliśmy, w ostatnich dniach Gzyl, gdy nikt do niego nie zadzwonił z propozycją podpisania na kolejny okres umowy wygasającej z końcem lipca, sam wykonał telefon. Wtedy miał usłyszeć od wydawcy Henryka Szrubarza, że jego umowa nie zostanie przedłużona. Nie podano powodów, zdecydować o tym miała szefowa radiowej Jedynki Agnieszka Kamińska (pełni tę funkcję od stycznia br., zastąpiła Michała Mońkę). Na razie nie wiadomo, co stanie się z audycjami Gzyla – Polskie Radio nie udzieliło nam odpowiedzi na to pytanie.

– Trudno być sędzią we własnej sprawie, tym bardziej po tylu latach pracy dla Polskiego Radia, gdy ma się za sobą tysiące godzin pracy antenowej na żywo. Ocena należy do moich słuchaczy. Ja nie znajduję powodów, przynajmniej tych merytorycznych – tak komentuje dla portalu Wirtualnemedia.pl nieprzedłużenie umowy Mariusz Gzyl.

W czerwcu br. z anteny radiowej Jedynki zniknęła dziennikarka ekonomiczna Sylwia Zadrożna, która przeprowadzała wywiady i przygotowywała krótkie materiały, emitowane m.in. w porannych pasmach. Natomiast na początku lipca z funkcji wicedyrektora oraz zastępcy redaktora naczelnego stacji odwołany został Marek Mądrzejewski.

W okresie od marca do maja br. Jedynka zajmowała czwarte miejsce zajęła w rankingu słuchalności pod względem udziału w rynku. Jej wynik spadł w skali roku o 0,8 pkt. proc. do 5,9 proc.