Kilka dni temu Stowarzyszenie Konferencja Mediów Polskich podczas swojego walnego zebrania wybrała nowy skład Rady Etyki Mednió. Tworzą ją teraz: Ryszard Bańkowicz, Krzysztof Bobiński, Helena Ciemińska-Kowalik, Urszula Dembińska-Nowakowska, Wojciech Dorosz, Hanna Kordalska- Rosiek, Andrzej Krajewski, Barbara Markowska -Wójcik, Krystyna Mokrosińska, Nina Nowakowska, Marek Nowicki, Tomasz Obertyn i Ernest Zozuń.
W przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl komunikacie znalazło się stwierdzenie, że w skład REM wchodzą też przedstawiciele Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Ta organizacja jednak temu zaprzecza.
– SDP nikogo nie delegowało i nie deleguje do pracy w tej „Radzie Etyki Mediów”. Zarząd Główny stanowczo protestuje przeciwko używaniu szyldu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przez obecnie działającą „Radę Etyki Mediów”, ponieważ Rada ta nie reprezentuje środowiska dziennikarskiego w Polsce, a głoszone przez nią „stanowiska” są prezentacją subiektywnych ocen wąskiej grupy osób związanych z Stowarzyszeniem Dziennikarzy RP, utworzonym w 1982 w miejsce zlikwidowanego dekretem o stanie wojennym SDP oraz współpracujących z SDRP organizacji – czytamy w oświadczeniu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl.
SDP przypomina, że nie bierze udziału w pracach Rady „od czasu jej likwidacji w 2013 r. przez tworzące ją podmioty”. Do 2013 r. bowiem, Konferencja Mediów Polskich reprezentowała największe instytucje medialne w Polsce, w tym m.in. Polskie Radio, TVP , Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy czy SDP. O rozwiązanie Rady zaapelował w 2013 roku ówczesny prezes TVP, Juliusz Braun, dowodząc, że wyczerpała ona formułę swojego działania. KSD, TVP, Polskie Radio i SDP ostatecznie wystąpiły z Konferencji między 2011 a 2013 rokiem. W obecnym kształcie Rada Etyki Mediów została powołana w 2015 r. przez podmioty, które pozostały w KMP – ale od tamtych wydarzeń nie jest ona uznawana przez SDP jako miarodajne ciało dziennikarskie.
– W niczym nie przypomina Rady, która była tworzona przez całe środowisko dziennikarskie. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, największa i najstarsza organizacja dziennikarska w Polsce przypomina, iż nie uczestniczy w pracach tej Rady ani z nią nie współpracuje – czytamy w oświadczeniu, pod którym podpisali się Krzysztof Skowroński (prezes SDP), Jolanta Hajdasz i Witold Gadowski (wiceprezesi).
Ostatnią okazją do przypomnienia kulisów sporu była ocena materiałów TVP o Pawle Adamowiczu. W lutym br. Rada Etyki Mediów uznała, że naruszono w nich zasady Karty Etycznej Mediów, a członkowie SDP w odpowiedzi oświadczyli, że „Rada ta nie reprezentuje środowiska dziennikarskiego w Polsce, a głoszone przez nią ‘stanowisko’ jest prezentacją subiektywnych ocen wąskiej grupy osób związanych z Stowarzyszeniem Dziennikarzy RP”.
Celem Rady Etyki Mediów jest zajmowanie stanowisk i wydawanie opinii w sprawach istotnych dla mediów oraz dla ludzi związanych z nimi zawodowo. Podstawą do wydawania opinii są zasady ujęte w Karcie Etycznej Mediów z 1995 roku.