28 stycznia br. Telewizja Polska rozpoczęła realizację projektu „Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A. – DIGI TVP” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. W wersji cyfrowej zostanie zachowanych ponad 2 tys. pozycji pochodzących z Regionalnych Archiwów TVP S.A.
DIGI TVP to kolejny projekt realizowany przez TVP mający na celu ochronę dóbr narodowego dziedzictwa kulturowego. Od 2017 r. TVP realizuje projekt „Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP S.A.” w ramach którego digitalizacji zostaje poddanych 836 tytułów filmów fabularnych, dokumentalnych, spektakli Teatru Telewizji, programów edukacyjnych i seriali. Dzięki temu projektowi Telewizja Polska stworzy cyfrową bibliotekę z najciekawszymi archiwalnymi produkcjami telewizyjnymi. W ramach projektu powstała także najbardziej zaawansowana technicznie w Europie pracownia digitalizacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych.
Celem projektu jest ochrona materiałów archiwalnych przed ich degradacją oraz zapomnieniem. W zasobach archiwalnych Oddziałów Regionalnych TVP znajdują się ogromne zbiory materiałów stanowiących olbrzymią wartość poznawczą i edukacyjną w zakresie współczesnej historii Polski oraz kultury poszczególnych regionów. Dzięki projektowi DIGI TVP wyselekcjonowane pozycje audiowizualne zostaną zdigitalizowane w najlepszej możliwej rozdzielczości oraz w części poddane procesowi rekonstrukcji. W zależności od stanu zachowanego materiału dokonana zostanie: korekcja barwna i kontrastowa, eliminacja artefaktów i uszkodzeń obrazów, stabilizacja obrazu.
Materiały filmowe digitalizowane w ramach projektu DIGI TVP pochodzić będą z siedmiu Ośrodków Regionalnych TVP: Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin i Wrocław. W trzech z nich: Katowicach, Krakowie i Wrocławiu powstaną też lokalne pracownie rekonstrukcji. Odnowione materiały zostaną udostępnione w wysokiej rozdzielczości w dedykowanym kanale on-line TVP. Ponadto wybrane pozycje będą emitowane w programach Telewizji Polskiej.
Planowane efekty projektu to: 2 tys. zdigitalizowanych oraz udostępnionych materiałów, ponad 50 TB danych i nieodpłatny dostęp do zdigitalizowanych filmów on-line, dla wszystkich zainteresowanych.
Wartość projektu to 53 420 766,00 zł, w tym wkład Funduszy Europejskich w kwocie 42 247 363,70 zł. Projekt będzie realizowany do 27 stycznia 2022 r. Projekt „Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A.” jest współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, Działania 2.3 Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego 2.3.2 „Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury”.