„New York Times” przeprasza za karykaturę z premierem Izraela jako psem przewodnikiem Trumpa

„Antysemickie tropy, błąd w ocenie”

Redakcja „New York Timesa” przeprosiła za karykaturę, w której premier Izraela Benjamin Netanjahu został przedstawiony jako pies przewodnik prezydenta USA Donalda Trumpa. Zespół „NYT” przyznał, że rysunek zawiera tropy antysemickie i jest obraźliwy, a jego publikacja wynika z błędu w ocenie.

Karykaturę zamieszczono w czwartkowym numerze międzynarodowego wydania „New York Timesa”. Towarzyszyła artykułowi Thomasa Friedmana o imigracji.

Rysunek szybko skrytykowali niektórzy dziennikarze, oceniając ją jako antysemicką. Takie opinie wyrazili m.in. publicyści z Izraela. Seth Frantzman z „Jerusalem Post” wyliczył na Twitterze elementy karykatury, które jego zdaniem mają takie nacechowanie. Zwrócił uwagę, że na rysunku Donald Trump nosi jarmułkę, a Benjamin Netanjahu jako pies ma na obroży gwiazdę Dawida.

The NYT #antisemitic cartoon numerous clear antisemitic elements:
1. Putting a yarmulke on the US President in negative way
2. Putting the face of the PM of the Jewish state on a dog
3. Using a Star of David on the collar
4. Implying the US is “blindly” led by Jews and/or Israel pic.twitter.com/kLjlLYddrB

— Seth Frantzman (@sfrantzman) 27 kwietnia 2019

W sobotę po południu polskiego czasu redakcja „New York Timesa” zamieściła oświadczenie dotyczące karykatury. Przyznała, że rysunek zawiera antysemickie tropy.

– Rysunek był obraźliwy, a opublikowanie go wynikało z błędu w ocenie – stwierdzono. Zaznaczono, że grafika została już usunięta (prawdopodobnie skasowano ją z serwisu internetowego i e-wydania „New York Timesa”).

An Editors’ Note to appear in Monday’s international edition. pic.twitter.com/1rl2vXoTB3

— New York Times Opinion (@nytopinion) 27 kwietnia 2019

W czasie prezydentury Donalda Trumpa USA utrzymują bardzo dobre relacje z Izraelem. Trump był chwalony przez Benjamina Netanjahu m.in. za uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela i Wzgórz Golan za terytorium należące do tego kraju, a także wypowiedzenie umowy z Iranem dotyczącej broni nuklearnej i ponowne nałożenie sankcji na to państwo.