Nowe przepisy to odpowiedź na ujawnione przez media skandale, jak LuxLeaks, Panama Papers czy Cambridge Analytica, które pokazały, jak ważna jest pomoc informatorów w wykrywaniu oraz zapobieganiu naruszeniom prawa UE szkodliwym dla interesu publicznego i społeczeństwa.
Nowe przepisy nakażą tworzenie bezpiecznych kanałów zgłaszania naruszeń – zarówno w ramach danej organizacji, jak i poza nią – organom publicznym. Regulacje dadzą też sygnalistom dużą ochronę przed odwetem (zwolnienia, degradacje lub inne formy represji) i zobowiążą organy krajowe do odpowiedniego poinformowania obywateli i wyszkolenia urzędników.
Jeżeli zgłoszenie do właściwych organów nie poskutkuje odpowiednimi działaniami (np. w wyniku zmowy między tymi organami a sprawcą przestępstwa), lub w przypadku bezpośredniego zagrożenia dla interesu publicznego, sygnaliści będą mogli ujawnić sprawę publicznie, w tym poinformować o niej media. Oznacza to ochronę sygnalistów, gdy staną się źródłami informacji dla dziennikarzy śledczych.
Ochrona osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa w UE jest obecnie fragmentaryczna i niejednolita. W większości państw UE odnosi się wyłącznie do konkretnych sektorów lub kategorii pracowników. Przyjęte przez PE przepisy muszą zostać jeszcze formalnie zaaprobowane przez Radę UE, a następnie opublikowane w Dzienniku Urzędowym. Państwa członkowskie będą miały dwa lata na wdrożenie regulacji.