Poczta Polska i PKN Orlen deklarowały pomoc w ratowaniu tonącego w długach Ruchu. Zaznaczały jednak, że skalę zaangażowania doprecyzują po przeprowadzeniu odpowiednich analiz.
– Poczta Polska prowadziła due dilligence własnymi zasobami. Trwa proces prowadzony przez doradców PKN Orlen. Spodziewamy się złożenia oferty ze strony PKN Orlen na całość przedsiębiorstwa. Poczta Polska wycofała się z udziału w dalszych etapach postępowania – informuje nas Wojciech Paczyński, rzecznik prasowy Ruchu. Dodaje, że wycofanie poczty nie wpływa na proces restrukturyzacji spółki. – Przebiega zgodnie z harmonogramem, ciągle jest drugi potencjalny inwestor – mówi.
Poczta Polska podaje, że jest zainteresowana rozmowami z PKN Orlen jako potencjalnym nabywcą Ruchu. – Ewentualna decyzja w sprawie zaangażowania Poczty Polskiej w ogólnopolski kolportaż prasy powinna być uzależniona od uzyskania przez spółkę zewnętrznego finansowania deficytowego obszaru działalności spółki Ruch SA – informuje Justyna Siwek, rzeczniczka Poczty Polskiej. Zaznacza, że własne środki spółka chce przeznaczać na inwestycje, które są potrzebne w infrastrukturze pocztowej.
PKN Orlen nie odpowiada na pytanie, czy złoży Ruchowi ofertę dotyczącą całości przedsiębiorstwa. – Czekamy na due dilligence. Patrzymy na ten projekt biznesowo. Widzimy pewne punkty, które świetnie wpisują się w działalność PKN Orlen, ale żeby podjąć decyzję biznesową, musimy mieć podstawy, analizy i rekomendacje – mówi Joanna Zakrzewska, rzeczniczka koncernu. Proces due dilligence Orlen ma zakończyć w ciągu kilku dni.
– Nie mam wątpliwości, że przy pełnym zaangażowaniu ze strony Orlenu i wagi, jaką przywiązuje do tej kwestii prezes Daniel Obajtek, sprawy potoczą się szybko i we właściwym kierunku – mówi Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” i prezes Izby Wydawców Prasy. Zaznacza, że paradoksalnie, wskutek wycofania się Poczty Polskiej z dalszego postępowania, ścieżka przemian Ruchu byłaby prostsza.
Ruch przechodzi proces restrukturyzacji. Plan naprawy zakłada wydzielenie dwóch zorganizowanych części przedsiębiorstwa (detalicznej i kolportażowej) w celu ich sprzedaży na rzecz inwestorów. Transakcja powinna nastąpić najpóźniej do końca czerwca. – Z pewnością inwestora poznamy wcześniej – mówi rzecznik Ruchu Wojciech Paczyński.