RAS Polska będzie płacić freelancerom w trzy tygodnie od akceptacji tekstu do publikacji

Ringier Axel Springer Polska (wydawca m.in. „Newsweeka” i „Faktu”) określił zasady współpracy z autorami zewnętrznymi. Ustalono m.in., że honoraria za teksty będą dostawać w 21 dni od przyjęcia ich do publikacji.

RAS Polska wprowadził system SOWA, który umożliwia, na bazie podpisywanych umów jednorazowych, rozliczenia tworzonych przez autorów treści. – Dzięki aplikacji każdy autor związany z naszym wydawnictwem będzie miał wiedzę na temat przygotowywanych przez siebie tekstów, na bieżąco będzie powiadamiany o ich statusie, wycenie i ewentualnych rozliczeniach – wyjaśnia Monika Remiszewska, dyrektor personalna w RAS Polska.

Zasady te zostały w środę zaprezentowane freelancerom ze Środowiskowej Komisji Dziennikarek i Dziennikarzy. To oni w październiku ubiegłego roku opracowali kodeks dobrych praktyk współpracy z autorami zewnętrznymi i rozesłali wydawcom listy z prośbą o spotkania. Jak pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, na apel autorów odpowiedziały głównie małe wydawnictwa. Dotychczas z dużych zareagowała tylko Agora i teraz RAS Polska.

W ubiegłym tygodniu freelancerzy poprosili o spotkanie również Izbę Wydawców Prasy. – Dostaliśmy pozytywną odpowiedź, planujemy wkrótce spotkanie – mówi reporterka Olga Gitkiewicz.

O problemie freelancerów zrobiło się głośno po opublikowaniu przez Ewę Kaletę na Facebooku wpisu, w którym krytykowała niekorzystne dla dziennikarzy warunki współpracy z redakcjami. W swoim kodeksie dobrych praktyk freelancerzy zwrócili uwagę na takie kwestie, jak m.in. podpisywanie precyzyjnych umów i terminowe płatności po akceptacji tekstu przez redakcje, a nie dopiero po jego wydrukowaniu.