300 autorów zdjęć walczy o Nagrodę im. Krzysztofa Millera

„Gazeta Wyborcza” otrzymała blisko 300 zgłoszeń do konkursu, w którym przyznana zostanie Nagroda im. Krzysztofa Millera za odwagę patrzenia. Jury wybrało siedmiu finalistów konkursu, spośród których wyłoniony został twórca najlepszego materiału fotograficznego 2018 r. Nazwiska autorów najciekawszych prac zostaną ogłoszone 14 listopada br.

31 października br. minął termin zgłaszania prac do pierwszej edycji Nagrody im. Krzysztofa Millera za odwagę patrzenia – konkursu organizowanego przez „Gazetę Wyborczą”. „W I edycji konkursu mieliśmy szansę ocenić prawie 300 projektów autorów z Polski i zagranicy. Spektrum poruszanych tematów było zaskakujące: od kameralnych, prywatnych historii po wydarzenia z pierwszych stron gazet. Ujęła nas odwaga z jaką autorzy zdjęć docierali do wyjątkowych bohaterów i nieoczywistych tematów oraz sposób ich prezentacji. Znacząca liczba profesjonalnie zrealizowanych projektów nie ułatwiła pracy jurorom, ale pozwoliła utrzymać wiarę w fotografię reporterską i storytelling” – mówi Beata Łyżwa-Sokół, szefowa działu Foto „Gazety Wyborczej” i jednocześnie przewodnicząca konkursowego jury.

Spośród wszystkich zgłoszeń jury konkursu wybrało siedmiu finalistów, których prace uznało za najciekawsze i wzbogacające wiedzę o współczesnym świecie. Ich nazwiska zostaną ogłoszone 14 listopada br. w serwisie Wyborcza.pl/wiecejswiata oraz 19 listopada br. na łamach „Dużego Formatu” – poniedziałkowego magazynu „Gazety Wyborczej”.

Laureat Nagrody im. Krzysztofa Millera zostanie ogłoszony podczas gali, która odbędzie się w 7 grudnia br. w siedzibie „Gazety Wyborczej”. Z kolei 17 grudnia br. zwycięska praca zostanie opublikowana w „Dużym Formacie”.

Organizatorami konkursu są „Gazeta Wyborcza” i jej magazyny: „Duży Format” i „Więcej Świata” oraz serwis Wyborcza.pl. Partnerami akcji są Kulczyk Foundation oraz Efekt Domina. Konkurs ma na celu promocję fotografii o wyjątkowych wartościach dziennikarskich, wyróżniających się pogłębionym, rzetelnym i odważnym spojrzeniem na trudne tematy.

W skład jury konkursu weszli: producentka filmów dokumentalnych i dziennikarka BBC Ewa Ewart; fotoreporterka i laureatka World Press Photo i Grand Press Photo Anna Bedyńska; pisarz i fotograf Mikołaj Grynberg; fotoreporter i laureat Grand Press Photo, współzałożyciel agencji Napo Images Adam Lach; wydawca ,,Gazety Wyborczej” Jerzy B. Wójcik; redaktor naczelny ,,Dużego Formatu Mariusz Burchart oraz szefowa Działu Foto ,,Gazety Wyborczej” Beata Łyżwa-Sokół, jako przewodnicząca jury.

Konkurs fotograficzny ogłoszony przez „Gazetę Wyborczą” ma upamiętniać wybitnego fotoreportera Krzysztofa Millera, legendę fotoreportażu wojennego i autora wielu znanych zdjęć. O tytuł najlepszego materiału fotograficznego 2018 r. oraz nagrodę w wysokości 10 tys. zł mogli się ubiegać autorzy prac o dowolnej tematyce społecznej, politycznej, ekonomicznej bądź kulturowej, zarówno amatorzy jaki i profesjonaliści.

Krzysztof Miller (1962-2016) w ciągu ponad 25 lat fotografował niemal wszystkie konflikty zbrojne na świecie oraz wydarzenia historyczne. Robił zdjęcia m.in. w Afganistanie, Czeczenii, Afryce. Dokumentował przewrót w Rumunii, wojny w Gruzji i Bośni, trzęsienie ziemi w Iranie, Aksamitną Rewolucję w Czechosłowacji. W 2000 roku był jurorem World Press Photo. Autor książek „13 wojen i jedna. Prawdziwa historia reportera wojennego” (Wydawnictwo Znak, 2013) oraz „Fotografie, które nie zmieniły świata” (Wydawnictwo Agora, 2017). Przez wiele lat razem z Wojciechem Jagielskim tworzył relacjonujący konflikty zbrojne reporterski duet „Gazety Wyborczej”.