„Dostrzegamy, jak dużo robi Pani dla promocji naszych Targów i cieszymy się, że również w tym roku będzie Pani czynnie wspierać nasze działania. Między innymi to właśnie dzięki temu Międzynarodowe Targi w Krakowie stały się wydarzeniem niepowtarzalnym. Doceniając Pani wkład w promocję wydarzenia oraz okazane wsparcie samej idei czytelnictwa przyznajemy Pani tytuł Ambasadora Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie” – uzasadnia wyróżnienie Grażyna Grabowska, Prezes Targów w Krakowie.
„Wdzięczność, wzruszenie, zobowiązanie – to są słowa, które umysł wydobył jako te, które najbardziej oddają moją reakcję na wiadomość o przyznaniu wyjątkowego wyróżnienia. Mam świadomość, że włączenie mnie do grona tych, którzy pełnią – zgodnie ze słownikową definicją – szczególną misję dyplomatyczną nie jest wyłącznie gestem uznania. Rozpoczyna nowy etap mojego zaangażowania w popularyzowanie czytelnictwa, bo tak rozumiem sens wyróżnienia. Ową honorową misję zamierzam z oddaniem wypełniać” – komentuje przyznanie tytułu Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, Dyrektor Dwójki.
Inicjatywa Ambasadora MTKwK powstała w związku z obchodami 15-lecia istnienia Targów. „Przyznając tytuł Ambasadora pragniemy docenić osoby, którzy są z nami od lat i wspólnie z nami tworzą ich historię. Każdego roku tytuł przyznawany jest czterem osobom, które promują Targi w czterech stronach świata” – wyjaśniają organizatorzy. W tym roku, oprócz Małgorzaty Małaszko-Stasiewicz, wyróżnieni zostali również: Anna Bartłomiejczyk i Marta Gajewska oraz Jerzy Fedorowicz.
Małgorzata Małaszko-Stasiewicz jest absolwentką Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1991 r. związana z Polskim Radiem, w tym z Teatrem Polskiego Radia. Otrzymała wiele nagród na Festiwalu PR i TVP Dwa Teatry, m.in. Grand Prix w 2000 r. („Termopile Polskie” w reż. A. Piszczatowskiego), 2003 r. („Nagi sad” wg prozy W. Myśliwskiego), czy w 2007 r. („Recykling” Tadeusza Różewicza). Współpracowała z Teatrem Telewizji przygotowując ilustracje muzyczne do spektakli reżyserowanych przez Krzysztofa Zaleskiego i Janusza Zaorskiego, jak też wieloma teatrami dramatycznymi, m.in. Teatrem Współczesnym w Warszawie, Teatrem Stu w Krakowie, Teatrem Polskim w Poznaniu, czy Teatrem im. S. Jaracza w Łodzi. Jest pomysłodawczynią wielu Festiwali (Emigranci, Szymanowskiego światy dalekie i bliskie). Od 2007 r. kieruje Programem 2 Polskiego Radia.