„Wypełnia ona doskonale tę samą misję, która przyświecała reportażom Beaty Pawlak. Zagłębia się w sedno najbardziej palących problemów współczesności z głęboką potrzebą zrozumienia, ale też i pragnieniem budowy pomiędzy ludźmi mostów, bez których nie ma mowy o przyszłości naszego świata; świata, w którym będziemy żyli wszyscy coraz bliżej siebie. Obala masy szkodliwych mitów i uprzedzeń, stawiając jednocześnie mądre, niezbędne pytania” – podsumowała werdykt Olga Stanisławska.
Książka Ewy Wanat opowiada o tym, jak doszło do tego że Niemcy, którzy doprowadzili do wybuchu II wojny światowej – według autorki – są teraz jednym z najbardziej otwartych społeczeństw Europy. Ewa Wanat opisuje skutki polityki przyjmowania imigrantów i otwierania się na różnorodność – pokazuje dzisiejszych Berlińczyków i nowe Niemcy, które są tworzone przez gastarbeiterów i ich potomków, uchodźców, dawnych polskich emigrantów, anarchistów, prostytutki, społeczności LGBT, oraz samych Niemców.
Jednocześnie autorka czerpie z własnej biografii, na podstawie własnej przeszłości porównując Niemcy sprzed lat z tymi współczesnymi. Pisze o przenikaniu się kultur i stylów życia, o uczeniu się otwartości, o świecie różnorodności etnicznej i religijnej skłaniającym do oswajania obcości, ale też o konfliktach i zagrożeniach, z jakimi mierzą się Niemcy na skutek obecności licznych przybyszów z innych krajów.
Oprócz Ewy Wanat, której tom wydał Świat Książki, w tegorocznej edycji nagrody nominowani byli: Jakub Winiarski („Archipelag islam. Czas Koranu, czas zmiany – rozmowa rzeka z Piotrem Ibrahimem Kalwasem”), Karolina Bednarz („Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet”), Krzysztof Tomasik („Dialog leczy rany. Abp Światosław Szewczuk rozmawia z Krzysztofem Tomasikiem”) i Tomasz Owsiany („Pod ciemną skórą Filipin”).
Ewa Wanat to dziennikarka radiowa i telewizyjna, w latach 2003-2012 szefowa radia TOK FM, w latach 2013-2015 redaktorka naczelna i dyrektorka programowa Polskiego Radia RDC. Współpracowała z Polskim Radiem i TVP. Od maja 2016 roku mieszka w Berlinie. Jest autorką zbioru wywiadów z dziennikarzami z dwóch stron polskiej sceny politycznej, pisze felietony w tygodniku „Wprost“, współpracuje z „Gazetą Wyborczą“, „Polityką“ i „Tygodnikiem Powszechnym“.
Nagroda od 2003 roku
Nagroda im. Beaty Pawlak przyznawana jest od 2003 r. za teksty – książki i artykuły – na temat innych kultur, religii i cywilizacji opublikowane w języku polskim. W ten sposób wypełniana jest ostatnia wola Beaty Pawlak, która 12 października 2002 r. zginęła w zamachu terrorystycznym na wyspie Bali. Dziennikarka zbierała w Indonezji materiał do kolejnej książki. W pozostawionym w Polsce testamencie wyraziła wolę, by powstała nagroda dziennikarska promująca ambitne teksty o świecie i idei dialogu między kulturami. Fundusz noszący jej imię został powierzony Fundacji im. Stefana Batorego.
W poprzednich latach wyróżnienie otrzymali m.in. Joanna Bator, Max Cegielski, Artur Domosławski, Cezary Michalski, Beata Pawlikowska, Paweł Smoleński, Andrzej Stasiuk, Witold Szabłowski i Mariusz Szczygieł.