Kandydatura Artura Dmochowskiego na funkcję ambasadora RP w Czarnogórze została zgłoszona w połowie lipca sejmowej komisji spraw zagranicznych. Zaakceptowano ją w tajnym głosowaniu, wcześniej posłowie nie zadali Dmochowskiemu żadnych pytań.
Poprzednio, w latach 2015-2017, ambasadorem naszego kraju w Czarnogórze była Irena Tatarzyńska. Placówka dyplomatyczna mieści się w Podgoricy, została uruchomiona w sierpniu 2007 roku.
Min. #Czaputowicz wręczył dziś Arturowi Dmochowskiemu nominacje na stanowisko ambasadora w Czarnogórze 🇲🇪 oraz Wojciechowi Tycińskiemu w Macedonii 🇲🇰. pic.twitter.com/5F2yvLLwtk
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) 28 sierpnia 2018
Artur Dmochowski od maja 2016 roku do października ub.r. był prezesem Polskiej Agencji Prasowej. Wygrał konkurs na to stanowisko. W październiku ub.r. został najpierw zawieszony przez radę nadzorczą spółki, a niedługo potem, po przedstawieniu swojego stanowiska Radzie Mediów Narodowych, złożył rezygnację. Jako powód podał „rozbieżność zdań z radą nadzorczą” w kwestii wizji jej rozwoju i finansowania PAP. Rada Mediów przyjęła jego rezygnację.
Z kolei od 2015 roku do kwietnia 2016 roku Dmochowski był rzecznikiem prasowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych (resortem kierował wtedy Witold Waszczykowski).
W latach 80. Artur Dmochowski działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów i podziemnym ruchu wydawniczym. Założył i był redaktorem naczelnym pism „Od Nowa” i „Czas Solidarności”. Po 1989 r. był redaktorem i publicystą m.in. w nowojorskim „Nowym Dzienniku”, Telewizji Polskiej i „Gazecie Polskiej”.