Były prezes PAP Artur Dmochowski kandydatem na ambasadora RP

Artur Dmochowski

Artur Dmochowski, były prezes Polskiej Agencji Prasowej do października 2017 roku, kandyduje na stanowisko ambasadora RP – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. W środę ma odbyć się posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych, która zajmie się zaopiniowaniem kandydatów na ambasadorów.

Na stanowisko ambasadora placówki dyplomatycznej oprócz byłego prezesa Polskiej Agencji Prasowej, Artura Dmochowskiego kandyduje także Barbara Ćwioro oraz Wojciech Tyciński. Dzień wcześniej, we wtorek 17 lipca br. komisja zaopiniuje także innych kandydatów na stanowisko ambasadora: Janusza Janke, Michała Łabendę i Monikę Michaliszyn.

Najpierw zawieszony, potem złożył rezygnację

Artur Dmochowski został zawieszony w pełnieniu funkcji prezesa PAP w październiku br. Był tym faktem zaskoczony, nie widział uzasadnienie dla odwołania go. W kolejnym tygodniu jednak na posiedzeniu Rady Mediów Narodowych członkowie wysłuchali jego stanowiska, a Dmochowski przekazał Krzysztofowi Czabańskiemu, szefowi RMN, pisemną rezygnację ze stanowiska. Jako powód podał „rozbieżność zdań z radą nadzorczą” w kwestii wizji jej rozwoju i finansowania PAP. Rada Mediów przyjęła jego rezygnację.

Spytaliśmy biuro prasowe Ministerstwa Spraw Zagranicznych do jakiej placówki dyplomatycznej startuje Artur Dmochowski. Sam zainteresowany nie chciał nam udzielić takiej odpowiedzi.

Artur Dmochowski został prezesem PAP w maju 2016 roku. Wygrał konkurs na to stanowisko, a w październiku 2016 roku zostało decyzję potwierdziła Rada Mediów Narodowych.

Od stycznia 2018 roku prezesem PAP jest Wojciech Surmacz, a wiceprezesem Tomasz Przybek. Decyzją rady nadzorczej przed kilkoma dniami rada nadzorcza Polskiej Agencji Prasowej zdecydowała o nieprzyznaniu absolutorium Dmochowskiemu za jego prezesurę w 2017 roku.

Artur Dmochowski jest dziennikarzem, publicystą, historykiem i dyplomatą. W latach 80. współtworzył Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS), działał w podziemnym ruchu wydawniczym. Założył i był redaktorem naczelnym pism „Od Nowa” i „Czas Solidarności”. Po 1989 r. był redaktorem i publicystą m.in. w nowojorskim „Nowym Dzienniku”, Telewizji Polskiej i „Gazecie Polskiej”. Współtworzył kanał TVP Historia. Od 2015 roku do kwietnia ub.r. był rzecznikiem prasowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych.