Pracownicy TVP Katowice odznaczeni przez prezydenta w roku obchodów 60-lecia ośrodka

Pracownicy katowickiego ośrodka telewizji publicznej odebrali w piątek odznaczenia państwowe, nadane im przez prezydenta Andrzeja Dudę w roku obchodów 60-lecia TVP Katowice. Regionalna stacja Telewizji Polskiej rozpoczęła nadawanie w przededniu Barbórki, 3 grudnia 1957 r.

„Ta uroczystość jest zwieńczeniem obchodów 60-lecia Telewizji Katowice (…). 60 lat to kawał historii tego ośrodka, który w tym czasie bardzo mocno zapisał się w historii miasta i regionu, rzetelnie wypełniając swoje najważniejsze zadanie – misję publiczną” – mówił dyrektor i redaktor naczelny ośrodka Tomasz Szymborski.

Podkreślił, że prezydenckie wyróżnienia są hołdem dla osób, które przyczyniły się do mocnej pozycji Telewizji Katowice. W imieniu prezydenta RP odznaczenia wręczył wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski. Andrzej Duda przyznał je na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „za wybitne zasługi w pracy na rzecz rozwoju Telewizji Polskiej” oraz „za zasługi dla kultury polskiej”.

Najwyższe odznaczenie – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – otrzymał Mieczysław Chudzik, operator telewizyjny z rekordowym stażem, związany z TVP Katowice od 1958 r., czyli prawie od początku istnienia stacji. Choć już na emeryturze, nadal jest czynny zawodowo, pełen pasji i energii.

„Znalazłem się w dobrym miejscu, w dobrych rękach, wśród dobrych kolegów” – wspominał 79-letni Mieczysław Chudzik, przypominając swoje pierwsze kroki w telewizji, kiedy w pracy uczył się nie tylko swojego operatorskiego fachu, ale także języka polskiego, którego wówczas, po przyjeździe na Śląsk ze Wschodu, niemal nie znał.

Chudzik apelował o pieniądze na rozwój katowickiego oddziału TVP, by – jak mówił – „znaczył tyle co kiedyś”, a widzowie w całej Polsce mieli przekonanie, że jeśli anonsowany program pochodzi z ośrodka w Katowicach – to warto go obejrzeć.

Brązowe krzyże zasługi otrzymały znane dziennikarki TVP Katowice: Marianna Dufek i Violetta Rotter-Kozera, producenci i szefowie produkcji: Krystyna Nowojska, Adam Łukaszek i Marek Styś, reżyser Waldemar Patlewicz oraz archiwista Krzysztof Toboła. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w nowym budynku Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

Wiceminister Lewandowski gratulował odznaczonym wyróżnień, życząc katowickiej telewizji i jej pracownikom kolejnych lat sukcesów. „Mam nadzieję, że w niedługim okresie znajdą się również pieniądze dla telewizji publicznej, które pomogą dalej rozwijać Telewizję Katowice” – powiedział wiceminister.

Uroczystość wręczenia odznaczeń uświetnił premierowy pokaz filmu dokumentalnego „Martwy sezon”, poświęconego postaci pochodzącego z Mikołowa, tragicznie zmarłego poety Rafała Wojaczka. Autorka filmu Dagmara Drzazga z TVP Katowice pracowała nad filmem blisko trzy lata.