Sąd: „DGP” nie musi publikować sprostowania Kancelarii Sejmu

Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że „Dzienniki Gazeta Prawna” (Infor Biznes) nie musi publikować sprostowania Kancelarii Sejmu dotyczącego tekstu o wadliwym procesie głosowania nad ustawą o Sądzie Najwyższym. Wyrok jest prawomocny.

Chodzi o artykułu pt. „Senat przyjął nie tę ustawę”, który pojawił się na okładce „Dziennika Gazety Prawnej” w lipcu 2017 roku. W tekście autorstwa Patryka Słowika i Piotra Szymaniaka napisano m.in., że senatorowie głosowali nad inną wersją ustawy o Sądzie Najwyższym niż ta przyjęta przez posłów.

Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że @DGPrawna nie musi publikować sprostowania @KancelariaSejmu dot. tekstu o wadliwym procesie głosowania nad ustawą o SN.
Wraz z Piotrem Szymaniakiem napisaliśmy prawdę i dochowaliśmy standardu rzetelności dziennikarskiej

— Patryk Słowik (@PatrykSlowik) 24 maja 2018

– Opublikowaliśmy ten tekst, ale nie dostaliśmy do niego odpowiedzi Marszałka Sejm. Kancelaria Sejmu odniosła się do artykułu w dniu publikacji. W kolejnym artykule opublikowaliśmy to stanowisko – mówi „Presserwisowi” Patryk Słowik.

Kancelaria Sejmu skierowała sprawę do Sądu Okręgowego w Warszawie, który nakazał publikację sprostowania na pierwszej stronie „DGP”.  Redakcja odwołała się od wyroku do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. W czwartek 24 maja sąd orzekł, że „DGP” nie musi publikować na swoich łamach sprostowania Kancelarii Sejmu.