Redaktorzy i publicyści reprezentujący media prawicowe i konserwatywne wystosowali do ministra kultury Piotra Glińskiego list otwarty w sprawie przyznawanych przez resort dofinansowań dla czasopism. Tym samym przyłączyli się do wcześniejszych apeli o pozytywne rozpatrzenie odwołań złożonych przez redakcje.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 11 maja 2018 roku ogłosiło wyniki przeprowadzonego przez Instytut Książki konkursu. Wśród instytucji, które utraciły dofinansowanie na lata 2018-2020, znalazły się m.in. „Więź”, „Znak”, „Kultura Liberalna” i „Res Publica Nowa”. W piątek 18 maja do szefa resortu został wysłany list, pod którym podpisało się ponad 20 osób ze świata kultury, nauki i dziennikarstwa – wnioskujących o pozytywne rozpatrzenie odwołań złożonych przez redakcje.
W środę 23 maja do grona wyrażających zaniepokojenie decyzją dołączyli przedstawiciele pism prawicowych i konserwatywnych. Wśród sygnatariuszy listu są: Jerzy Kopański (redaktor naczelny „Frondy Lux”), Paweł Milcarek (redaktor naczelny „Christianitas”), Piotr Kaszczyszyn (p.o. redaktor naczelny „Pressji”), Konrad Kołodziejski (publicysta „Sieci”), Agnieszka Romaszewska (TV Biełsat), publicysta Bronisław Wildstein.
Zaapelowali do ministra kultury o pozytywne rozpatrzenie odwołań od wyników konkursu złożonych przez redakcje czasopism: „Więź”, „Znak”, „Kultura Liberalna”, „Przegląd Polityczny”, „Res Publica Nowa” oraz „Zagłada Żydów. Studia i Materiały”. Wskazali na kilkukrotne odmowy w czasach rządów PO przyznania dofinansowań pismom „Christianitas”, „Pressje”, „Arcana”, „Teologia Polityczna” i „Nowy Obywatel”. „W świetle tamtych wydarzeń obecne nieprzyznanie dotacji mogłoby być postrzegane jako posunięcie dokonane zgodnie z logiką równie niewłaściwą, co niepotrzebną” – tłumaczą.
To kolejny apel do MKiDN w tej sprawie w ostatnich dniach.