Nagroda przyznawana jest od 2001 roku dla twórcy programu lub cyklu autorskiego radiowych audycji, najpełniej realizujących misję Polskiego Radia, jako nadawcy publicznego. Rada bierze pod uwagę zarówno treść, jak i formę prezentowanych przez dziennikarzy materiałów. Nie bez znaczenia jest także siła oddziaływania danego programu na słuchaczy.
W tym roku do nagrody (za 2017 rok) nominowani zostali: Marcin Kydryński, Marek Mądrzejewski, Michał Olszański, Beata Płomecka, Marta Rebzda, Katarzyna Stoparczyk oraz Kuba Strzyczkowski.
Marcin Kydryński z radiowej Trójki to dziennikarz muzyczny, autor tekstów, kompozytor, fotograf, podróżnik, producent płyt jazzowych, popularyzator i miłośnik jazzu. Prowadził audycje: „Trzy kwadranse jazzu”, „Jazzowy sanitariusz”, „Hyde radio park”, „Tak to słyszę”, „Około północy”. Obecnie przygotowuje oraz prowadzi w niedzielne popołudnia audycję „Siesta” – i to właśnie za tę audycję Kydryński uzyskał tegoroczną nominację do nagrody.
Drugi z nominowanych, Marek Mądrzejewski, związany jest z Polskim Radiem od 1990 roku. Specjalizuje się w publicystyce społecznej i politycznej. Od jesieni 2006 roku jest dziennikarzem „Sygnałów dnia”, w których prowadzi poranne rozmowy z politykami. Jest także gospodarzem cotygodniowej „Debaty” w „Rozmowach Jedynki”. Współautor cyklu „Licz na mnie” i „Otwarty mikrofon”. Jest dziennikarzem Redakcji Katolickiej i kierownikiem Redakcji Parlamentarnej. Do nagrody nominowany został za audycje publicystyczne „Debaty”, emitowane w Programie 1 PR.
Kolejnym kandydatem do nagrody jest Michał Olszański, pracujący w Trójce od 1995 roku. Prowadził w tym czasie audycje: „Potrójmy o sporcie”, „Trzeci wymiar sportu”, sportowe wydanie „Trójki pod Księżycem”, „Zagadkową niedzielę”, „Kącik dla kibica w kapciach”. W latach 2000-2001 był dyrektorem programowym Trójki. Teraz przygotowuje oraz prowadzi audycje: „Trzecia strona medalu”, „Sport w Trójce”, „Godzina prawdy” oraz „Zapraszamy do Trójki”. Nominację uzyskał za cykl audycji „Godzina Prawdy”.
Nagrodę ma szansę zdobyć także Beata Płomecka – dziennikarka Polskiego Radia od 1998 roku, a od 1 stycznia 2005 roku korespondentka w Brukseli. Przybliża od tego czasu słuchaczom zawiłe kwestie unijnej polityki. Zasłynęła też z relacji z włoskiej wyspy Lampedusa, która zmagała się z falą uchodźców z Afryki Północnej. Kapituła nagrody nominuje Płomecką za cykl audycji i korespondencji, informujących o działalności Unii Europejskiej.
Następną nominowaną jest reportażystka i autorka słuchowisk Marta Rebzda. Od 2011 roku związana jest ze Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, zaś obecnie pracuje w Teatrze Polskiego Radia. Nominację do tegorocznej edycji nagrody Rebzda uzyskała za reportaż z września ub. roku, pt. „Decyzja za cenę życia”, emitowany w radiowej Jedynce. Materiał poświęcony był rodzinie Baranków, rozstrzelanych w czasie II Wojny Światowej za ukrywanie w swoim gospodarstwie czwórki Żydów.
Dziennikarka telewizyjna i radiowa Katarzyna Stoparczyk, związana z Trójką od 2001 roku, otrzymała nominację za cykl audycji „Zagadkowa niedziela” (PR3). W czasie swojej pracy dla radia przygotowywała m.in. programy „Politycy w piaskownicy” oraz „Trojaczki”. Obecnie prowadzi audycje: „Zagadkowa niedziela”, „Dzieci wiedzą lepiej” oraz „Myślidziecka 3/5/7″.
Ostatnim nominowanym do nagrody rady programowej Polskiego Radia jest Kuba Strzyczkowski – dziennikarz Trójki od 1989 roku. Prowadził audycję „Zagadkowa niedziela”, a obecnie przygotowuje i jest jednocześnie gospodarzem audycji „Za, a nawet przeciw”, oraz popołudniowego, piątkowego wydania „Zapraszamy do Trójki”. Kapituła nagrody doceniła jego cykl publicystyczny „Za, a nawet przeciw” nadawany w Programie 3 Polskiego Radia codziennie od poniedziałku do czwartku o godz. 12.00.
Nagrodę Rady Programowej PR za 2016 rok otrzymali wspólnie dziennikarka PR1 Dorota Truszczak i współtworzący z nią cykl historycznych programów prof. Andrzej Nowak. Uhonorowano cykl pt. „Historia żywa”, emitowany co sobota po godz. 14 na antenie radiowej Jedynki.