Wydawca zapowiada, że ma to być „reporterska, a zarazem literacka opowieść Wojciecha Tochmana o Kambodży, jednym z najbiedniejszych krajów Azji, naznaczonym niezwykle bolesną przeszłością. Autor opowie czytelnikom o tym, jak ludobójstwo sprzed czterdziestu lat kładzie się cieniem na dzisiejszej codzienności ocalałych, ich dzieci i wnuków”.
„Próbka książki (choć to jeszcze nie jej fragmenty, raczej przymiarka, próba usłyszenia rytmu) – w najbliższych Wysokich Obcasach (sobota, 10 marca) i Dużym Formacie (poniedziałek, 12 marca)” – informuje autor na Facebooku.
Tochman to jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich reporterów. Od 1990 roku jest związany z „Gazetą Wyborczą”. Aktualnie na łamach „Dużego Formatu” nieregularnie publikuje felietony. W latach 1996-2002 prowadził w TVP1 program poświęcony osobom zaginionym „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”. Jest założycielem fundacji ITAKA zajmującej się poszukiwaniem osób zaginionych i pomocą ich rodzinom. Od roku mieszka w Kambodży.
Wydał też kilka nagradzanych książek reporterskich. Trzy z nich wkrótce wznowi Wydawnictwo Literackie. W maju do księgarń trafi „Dzisiaj narysujemy śmierć”, opowieść o konsekwencjach ludobójstwa w Rwandzie w 1994 roku; miesiąc później „Jakbyś kamień jadła”, portret Bośni, kraju zmagającego się z konsekwencjami wojny; a we wrześniu zbiór reportaży „Wściekły pies”.